Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Yenidoğan Sarılık İle İlgili Bilinmesi Gereken 5 Şey Yenidoğan Sarılık İle İlgili Bilinmesi Gereken 5 Şey
Yenidoğan sarılık belirtileri için yenidoğan bebeğinizde sürekli bir uyku hali gözlemliyorsanız ve en önemlisi tende ve göz beyazlarında sararma varsa hemen doktorunuza başvurmalısınız. Belirgin... Yenidoğan Sarılık İle İlgili Bilinmesi Gereken 5 Şey

Yenidoğan sarılık belirtileri için yenidoğan bebeğinizde sürekli bir uyku hali gözlemliyorsanız ve en önemlisi tende ve göz beyazlarında sararma varsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Belirgin bir sarılık yok ise; bebeğinize sarılık kontrolü yapmak için alnına ve burnuna hafifçe bastırdığınızda, bastığınız yer sarı görünüyorsa bebeğinizde hafif sarılık var demektir. Işıktan yanılmaların önüne geçmek için bu kontroller gün ışığında yapılmalıdır.

Yenidoğan sarılık nedir?

Yenidoğan sarılık nedir?

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan sarılığı oldukça yaygın olarak görülmektedir. Oluşma sebebi bebeğinizde bilirubin seviyesinin yükselmesi ile sarı bir pigmentin ortaya çıkmasıdır.

Henüz dünya ile yeni tanışan bebeğinizin karaciğeri tam gelişimini tamamlayamadığı için, bu bilirubini işleyemeyebilir. Endişe etmeyin çünkü yalnız değilsiniz. Yenidoğan sarılığı, zamanında doğan bebeklerin %60, erken doğan bebeklerin ise %80’ inde görülüyor.

Yenidoğan Sarılık Tedavisi

Bebeğinizde bu belirtiler var ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz duruma göre kandaki bilirubin değerlerine bakarak tedaviye karar verir.

Çoğu durumda hafif sarılık teşhisi ile evinize dönersiniz. Ancak yüksek olması durumunda doktorunuz fototerapi uygulamasına başlayabilir.

Yeni doğum yapmış bir çok anne gibi bu durum sizi tedirgin ediyorsa da; fototerapi korkulacak bir tedavi değildir. Bebeğiniz için, gün ışığı ile aynı dalga boyunda ultraviyole lambalarının olduğu bir kapsülde güneşlenme zamanı diyebiliriz. Bebeğinizin gözleri, rahatsız olmasın diye uyku bantına benzer bir bant ile kapatılır. Bu ilk güneşlenme deneyiminin süresi bilirubin seviyesine göre değişiklik gösterebilir.

Yenidoğan sarılık tedavisi

Yenidoğan sarılık tedavisi

Yenidoğan Sarılığı Evde Nasıl Geçer?

Bebeğinizi gözlemleyin ve rengini kontrol edin.

Sürekli ve sık sık emzirin. Bu sütünüzün de artmasına faydalı olacaktır.

3 saatten fazla uyumasına izin vermeyin. Uyuyor olsa bile beslenmesi için memeye yerleştirin.

Hangi sıklıkta idrar yaptığını takip edin. Bu beslenmesinin yeterli olup olmadığı ile ilgili önemli bir ipucudur.

İlk günler ziyaretçi kabul etmeyin. Bebeğiniz mükemmel bir şekilde dünyaya adapte olabilecek şekilde doğmuş olsa da, dünyanın havasına ve mikroplarına karşı henüz korumasız.

Yenidoğan Sarılığı Ne Zaman Geçer?

İlk 2-4 gün süren sarılıklar çok sık görünür ve bebeğinizin karaciğeri geliştikçe ve beslendikçe bunun üstesinden gelebilir.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir