Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Yenidoğan Bebeğin Uykusu İçin İpuçları Yenidoğan Bebeğin Uykusu İçin İpuçları
Yenidoğan bir bebek günde on altı ile yirmi saat arasında uyur. Yenidoğan Bebeğin Uyku Alanının Hazırlığı Yenidoğan yüzü tavana gelecek şekilde sert bir zemine... Yenidoğan Bebeğin Uykusu İçin İpuçları

Yenidoğan bir bebek günde on altı ile yirmi saat arasında uyur.

Yenidoğan Bebeğin Uyku Alanının Hazırlığı

Yenidoğan yüzü tavana gelecek şekilde sert bir zemine yatırılır. Sertlikten kastedilen; yumuşak yataklar bebeğin iskelet gelişimine engel olabileceğinden sert yataklar tercih edilmelidir. Yastık olmamalıdır ya da yenidoğan yastığı olmalıdır. Bunun sebebi bebeğin ense oyukluğunun neredeyse bir santimetre civarında olmasıdır. Yani normal insanlardan az olduğu için büyük yastıklar kullanılamaz. Pelüş oyuncaklar uzaklaştırılmalıdır. Özen gösterilmeyen ve sık sık temizlenmeyen pelüş oyuncaklar akciğer gelişimi için zararlıdır.

Yenidoğan Bebeğin Annesiyle Uyumaması

Anne bebeğin yanında olmalı ama asla birlikte yatmamalıdır. Yaşanan birçok vakada yorgun düşen anneler bebeğinin üzerine yatarak uyuyup, bebeklerinin ölümüne neden olmaktadır.

Yenidoğan Bebeğin Uykusu İçin Oda Sıcak Ayarı

Huzurlu bir yeni doğan bebek uykusu için oda sıcaklığı yirmi iki derece olmalıdır.

Yenidoğan Bebeğin Uyku Öncesi Hazırlığı

Uykuya başlamadan önce temel ihtiyaçlarını gidermek için mutlaka emzirilmeli ve altı değiştirilmelidir. Daha huzurlu bir bebek uykusu için ılık bir banyo yaptırılmalı sonrasında bebek yağlarıyla hafif bir masaj uygulanmalıdır.

Yenidoğan Bebeğin Uykusu Sırasında Yapılacaklar

Bebek nasıl uyutulur kısmında püf nokta, anne ile tensel temas içinde olan bebekler daha huzurlu ve kolay uykuya dalar. Ayrıca annenin kalp sesini duyan bebeklerde de uyuma süreci hızlanır. Bunun için sol göğüs üzerine başı gelecek şekilde kucaklanır. Bir süre bebeğe yanında olduğu hissi verilir. Uykuya daldığında ise sert bir zemine yatırılır. Yanından hemen ayrılmayıp bir süre gözlenir. Yenidoğan sağa sola dönemeyeceğinden eğer anne tarafından belli aralıklarla döndürülmezse basınçtan sırtı ağrır ve bir süre sonra ağlayarak uyanır. Huzurlu uyku için özenilmelidir.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir