Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Yanlış Beslenme Sonucunda Sizi Neler Bekliyor? Yanlış Beslenme Sonucunda Sizi Neler Bekliyor?
Son zamanlarda popüler kültürün en çok konuştuğu kavramlardan biri olan yanlış beslenmeye değineceğiz. Yanlış beslenme sonucu oluşan hastalıklar zaman zaman ölümcül boyutlara ulaştığından dolayı... Yanlış Beslenme Sonucunda Sizi Neler Bekliyor?

Son zamanlarda popüler kültürün en çok konuştuğu kavramlardan biri olan yanlış beslenmeye değineceğiz. Yanlış beslenme sonucu oluşan hastalıklar zaman zaman ölümcül boyutlara ulaştığından dolayı popüler kültürde bu kavramın üst sıralara çıkması olumlu bir olgudur. İlk olarak yanlış beslenme nedir sorusuna yanıt vermek istiyoruz.

Yanlış beslenme sonucu oluşan hastalıklar

Yanlış beslenme sonucu oluşan hastalıklar

Yanlış Beslenme Nedir?

Modern çağla beraber yaşam tarzımızın değişmesi dolaylı olarak beslenme alışkanlıklarımızı da etkiledi. Fast-food zincirleri, şeker oranı astronomik seviyelerdeki gıdalar, hazır ambalaj ürünleri ve fazlası… Düzensiz ve orantısız beslenme genel olarak yanlış beslenme olarak adlandırılmaktadır. Yanlış beslenme şekilleri toplumu hem fiziksel hem de ruhsal olarak olumsuz etkilemektedir.

Yukarıdaki girizgahta belirtildiği gibi yanlış beslenmenin yol açtığı hastalıklar arasında ölümcül olanlar mevcuttur. Bu konuya değinilmesi gerekirse;

Yanlış Beslenme Sonucu Oluşan Hastalıklar ve Tehlikeleri

  • Hipertansiyon
  • Diyabet
  • Obezite
  • Enfeksiyonlara duyarlılık
  • Kalp krizi riski
  • Demir eksikliği
  • Büyüme ve gelişmede yavaşlama ve gerileme
  • Sindirim ve bağışıklı sistemi hastalıkları
  • Kanser

Yukarıda görülen hastalıkların bir çoğu ölümcül hastalıklar arasında yer almaktadır. Özellikle yanlış beslenme sonucu obezite, kanser ve diyabet hastalığı toplumda oldukça sık görülmeye başlandı.

Yanlış beslenmenin yol açtığı hastalıklar

Yanlış beslenmenin yol açtığı hastalıklar

Peki bu hususta izlenilecek yol nedir?

Çare Önleyici Tıpta!

Başta Avrupa, pek çok ülke hemen hemen her hastane ve üniversitede önleyici tıp merkezi açtı. Bilimsel şunu açıkça göstermekte; özellikle yüksek seviyede risk taşıyan bireyler diyetle ve fiziksel aktivitelerle yapılacak ortalama ve basit değişiklikler bile diyabeti ve hipertansiyon hastalığının görülme sıklığını düşürüyor. Vücut ağırlığında %5 oranında bir azalmanın diyabete yakalanma riskini düşürdüğünü gösteren birçok bilimsel veriye sahibiz. Buradan hareketle koruyucu tıp uygulamalarının kanseri ve diğer hastalıkları engellemekte büyük rolü olduğu kesin.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir