Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır? Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?
Vücut kitle indeksi hesaplama yöntemi boy ve kiloya bağlı olarak hesaplanan pratik bir yöntemdir. Kişinin temel olarak boyuna ve kilosuna bakılarak zayıf mı, şişman mı,... Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksi hesaplama yöntemi boy ve kiloya bağlı olarak hesaplanan pratik bir yöntemdir. Kişinin temel olarak boyuna ve kilosuna bakılarak zayıf mı, şişman mı, obez mi olduğunun sayısal verilerle ispatlanmış halidir.

Vücut kitle indeksi hesaplama

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Peki, vücut kitle indeksi nasıl ölçülür? veya oranları ne aralıktadır? Vücut kitle indeksini ölçmek için ağır matematik formüllerini bilmeye gerek yoktur. Sadece bilinmesi gereken kişinin boyu ve kilosudur. Örneğin bir kişinin boyu 1.75 m2 ve kilosu da 70 kg olsun.

Yapılacak işlem; 1,75 * 2 = 3,5 ve son olarak bu bulunan değeri 70 ÷ 3,5 = 20 bu bulunan 20 değeri vücut kitle indeksi oluyor. Bu bulunan oran “normal vücut kitle indeks” oranıdır. Bu oran sınırlamaları ise;

18 ve 18 lg/m2’nin altındaysa “ZAYIF”

19 – 25 kg/m2 arasındaysa “NORMAL”

25 – 30 kg/m2 arasındaysa “ŞİŞMAN”

30 – 35 kg/m2 arasındaysa “1. DERECEDEN OBEZ”

35 – 40 kg/m2 arasındaysa “2. DERECEDEN OBEZ”

40 ve 40’ın üzeri kg/m2 “3. DERECE OBEZ”

Vücut kitle indeks hesaplama

Vücut kitle indeks hesaplamada kişinin zayıf, kilolu ya da obez olduğu ortaya çıkmaktadır.

 

olarak sınıflandırmak mümkündür. Eğer en ideal vücut kitle indeksi kaç olmalıdır? diye sorulursa bu oran cinsiyete, yaşa vb. gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir ama ortalama olarak genellikle kadınlarda “21 – 24 kg/m2 arasında” erkeklerde ise “23 – 27 arasında” olması beklenir. Ancak tabiki bu oran tek başına “ben zayıfım” veya “Kiloluyum” “Yok ben obezim” diyerek kesin bir yargıya varmak doğru değildir. Kesin bir sonuç almak için bir diyetisyen uzmanına başvurarak vücut kitle indeks hesaplamasıyla birlikte vücut analizi yapılarak kişinin yağ oranını, bel – kalça oranına bakılarak daha doğru bir sonuca ulaşmak mümkündür.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir