Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Vajinismus Nedir Nasıl Tedavi Edilir? Vajinismus Nedir Nasıl Tedavi Edilir?
Hayatın önemli kavramlarındandır cinsellik. Uzun süredir de yüksek sesle dillendirilen bir durum vardır ki o da “sağlıklı cinsel hayat” sağlıklı aile ve toplumları oluşturur.... Vajinismus Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Hayatın önemli kavramlarındandır cinsellik. Uzun süredir de yüksek sesle dillendirilen bir durum vardır ki o da “sağlıklı cinsel hayat” sağlıklı aile ve toplumları oluşturur. Toplumumuzun uzun süredir cinselliği tabu olarak görmesi durumu ve kapı arkalarında kaçak bir şekilde konuşma eğilimi gelişen ve bilinçlene dünya ile oldukça değişme yoluna girmiştir. Artık her türlü bilgiye de internet aracılığıyla ulaşabilen insanoğlu bir şekilde olaya gerçekçi çözüm arama mantığını da oluşturmaya başlamıştır. Vajinismus özellikle ülkemizde dünyayla karşılaştırması yapıldığında en yaygın görülen cinsel rahatsızlık çeşididir.,

Vajinismus Hangi Sebeplerden Oluşur?

Vajinismus adından da anlaşılabileceği gibi kadın organının önemli bir bölümü olan vajina ile ilgili bir problemdir. Kadınların cinsellik ile ilgili korku, kötü deneyimleri (tecavüz, cinsel ilişki ile ilgili olumsuz bilgiler, anlayışsız eş yaklaşımları vb) cinsel birleşme esnasında vajinadaki belli kasların kasılıp cinsel birleşmeye direnç göstermesi içerikli bir cinsel rahatsızlıktır. Yani psikolojik kaynaklı korku kadının fizyolojisine etki ederek çift yönlü bir sorunun birlikteliğini ortaya koymaktadır.

Vajinismus Tedavisinde Erkeklere Büyük Roller Düşmektedir

Taktir edersiniz ki sağlıklı cinsellik tek başına yaşanılan bir durum değildir. Cinselliğin iki tarafı vardır.Erkek partnerler kadının bu durumunda oldukça anlayışlı olmak durumundadırlar.Çünkü kadının zaten olumsuz duygu ve düşünceleri vardır cinsellik ile ilgili, bu durum ancak anlayış ile çözülebilir.Kadının bir hekime görünme sürecinden tutun da problemin çözüm aşamalarında partnerlerin vajinismus problemi ile ilgili birlikte hareket etmeleri durumun en sağlıklı çözümünü getirecektir.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Psikolojik ve fiziksel egzersiz içerikli olmak üzere temelde iki yöntemle vajinismus tedavileri söz konusu olmaktadır. Bilinçaltı çalışmaları ile psikolog ve cinsel terapist yardımıyla kadının ilgili korku ve gerilimi tespit edilip ortadan kaldırılır ve vajinanın bu sebepli direncine son verilmesi vesilesiyle problem kaynağından aşılmış olur. İkinci temel çözüm ise çiftlerin bedenlerini tanıma içerikli sevişme ve ilgili egzersiz ödevleriyle cinselliğe sevişme kavramını ekleyip haz alma yolunun açılıp korkudan haz ve zevke geçme aşamasının sağlanıp problemin aşılması amaçlanır.Bütün bunlara destekleyici olarak da hekimin de uygun görmesi ile kas gevşeticilerle ilgili bölgenin gerilimi azaltılıp sonuca daha erken ulaşılması da sağlanabilmektedir.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir