Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Türkiye’de Montessori Eğitimi Veren Kurumlar Türkiye’de Montessori Eğitimi Veren Kurumlar
Son zamanlarda anne ve babaların sıkça duyduğu montessori eğitimi, kısaca her çocuğun eğitim kapasitesinin farklı olduğunu, çocuğu özgür bir birey olarak görüp seçimleriyle gelişimini... Türkiye’de Montessori Eğitimi Veren Kurumlar

Son zamanlarda anne ve babaların sıkça duyduğu montessori eğitimi, kısaca her çocuğun eğitim kapasitesinin farklı olduğunu, çocuğu özgür bir birey olarak görüp seçimleriyle gelişimini sağlamayı ilke edinmiş bir eğitim sistemidir.

Montessori eğitimi kaç yaşında başlar

Montessori Yöntemi Nasıl Uygulanır ?

İtalya’nın ilk kadın doktoru olan Maria Montessori, çocuk gelişimi üzerine çalışmıştır. Çocukları sadece çocuk olarak gören ve onlar yerine kararlar verip, ödül cezaya dayalı sistemle yapılan eğitimin, çocukların gelişiminde olumsuz olduğunu tespit etmiştir. Böylece çocukları birey olarak görüp, her çocuğun eğitim yöntemi ve kapasitesinin farklı olduğunu keşfetmiştir.

Bu sistemde çocuklar bireyselliğini ve özgürlüğünü yaşarlar. Farklı yaşlardaki çocukların bir arada bulunduğu sınıflarda eğitimci sadece yönlendirendir. Etkinlikten önce çocuklar istediği araçları seçer ve toplama sorumluluğu çocuklara aittir. Doğa, eğitimin önemli bir parçasıdır, ceza yoktur ve gerçek objeler kullanılır. Eğitimci çocuk isterse yardım eder diğer zamanda tüm sorumluluk çocuklara aittir.

Montessori yöntemi nasıl uygulanır hakkında bilgi

Montessori Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?

Montessori eğitimi kaç yaşında başlar konusuna geldiğimizde eğitim sistemi olması yanı sıra bir felsefe olan montessori yöntemi, çocukların doğumu ile başlayan 3 yaşına kadar ailede uygulanan ve 6 yaşına kadar da anaokulunda uygulanabilen bir sistemidir.

Montessori Örnekleri

Montessori örnekleri etkinlik olarak yaş gruplarına göre ayrılır. 3 yaş grubunda tepsi taşımak, makarna boyayıp kolye yapmak vb. etkinlikler varken, 4 yaş grubunda maşa ile nesne aktarmak, çivi çakmak, sürahiden su doldurmak vb. etkinlikler bulunmaktadır. 5 yaş grubunda kek, kurabiye yapmak ve nesneleri gruplandırma etkinlikleri varken, 6 yaş grubunda masa silmek, ayakkabı boyamak vb. etkinlikler bulunmaktadır. Tüm bu etkinliklerin yanı sıra çiçek ekimi, çiçek bakımı vb. doğayla iç içe olunabilinen etkinlikler de bulunmaktadır. 3 yaş altında çocuklar için renk ayrıştırma etkinlikleri, şekil belirleme etkinikleri uygulanmaktadır.

 

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir