Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Tüp Bebek Nasıl Yapılır Tüp Bebek Nasıl Yapılır
Tüp bebek anne ve baba adaylarından alınan üreme hücrelerinin laboratuar ortamında döllendirilmesi ve anne rahmine yerleştirilmesi işlemidir. Çeşitli sebeplerle çocuk sahibi olamayan çiftlerin aklında... Tüp Bebek Nasıl Yapılır

Tüp bebek anne ve baba adaylarından alınan üreme hücrelerinin laboratuar ortamında döllendirilmesi ve anne rahmine yerleştirilmesi işlemidir. Çeşitli sebeplerle çocuk sahibi olamayan çiftlerin aklında beliren soru ise tüp bebek nasıl yapılır sorusudur. Annenin âdetinin ikinci günü başlanan tedavide doğurganlık ilaçlarıyla yumurtalık sayısını arttırmak amaçlanmaktadır. Sonrasında ise yumurtalık ve hormon seviyelerini öğrenmek için çeşitli testler yapılır.

Normal Yaşamı Etkiler mi?

Üretilen yumurtaların toplanması sonraki işlemdir. Anestezi altında yapılan işlem hastanede kalmayı gerektirmeden normal yaşama dönmede sorun çıkartmaz. Yumurtaların iğne yardımıyla çekilmesinden sonra hafif kramplar ve kanamalar yaşanması normaldir. Erkekten alınan sperm ile kadından alınan yumurta hücresini döllendirme işlemi bir sonraki işlemdir.

Tüp Bebek Yöntemleri Nelerdir?

Bu aşamalardan sonra farklı tüp bebek yöntemleri vardır. Klasik yöntemde yumurtaların yanına bırakılan spermlerle döllenmenin kendi kendine gerçekleşmesi beklenmektedir. Mikroenjeksiyon yönteminde ise sperm direkt olarak yumurtanın içine enjekte edilir ve döllenmenin başarılı olması beklenir. Bu yöntem erkeğin kısırlık oranının yüksek olduğu vakalarda kullanılır.

Tedavi Ne Kadar Sürer

Döllenmeden sonraki aşama embriyo transferi aşamasıdır. Kaliteli olan embriyonun ana rahmine yerleştirilmesinden sonra tedavi tamamlanmış oluyor. Embriyo transferinden 12 gün sonra yapılan gebelik veya kan testiyle sonuç belli oluyor. Kısaca anlatılan tüp bebek nasıl olur aşamaları toplamda bir ay gibi bir zamanda gerçekleşiyor.

Tedaviden Önce Nelere Dikkat Edilmeli

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce bazı alışkanlıklardan vazgeçmek faydalı olacaktır. Sigara tüp bebek tedavisinde başarısızlığa sebep olan unsurlardan. Tedaviye başlanmadan üç ay önce sigaranın bırakılması gerekmektedir. Stres ve fazla kiloda bu tedavi sırasında uzak durulması gereken diğer etkenlerden. Başarısız tedavinin ardından ikinci deneme iki ay sonra yapılabilir.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir