Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Tıpta Nanoteknoloji Uygulamaları Tıpta Nanoteknoloji Uygulamaları
Nanoteknoloji, nano ölçekli yapılardan yola çıkılarak yenilikçi ve işlevsel malzemelerin tasarlanması, üretilmesi ve uygulanması bilimidir. Nano boyutta üretilen yapılar, diğer malzemelere göre daha üstün... Tıpta Nanoteknoloji Uygulamaları

Nanoteknoloji, nano ölçekli yapılardan yola çıkılarak yenilikçi ve işlevsel malzemelerin tasarlanması, üretilmesi ve uygulanması bilimidir. Nano boyutta üretilen yapılar, diğer malzemelere göre daha üstün özelliklere sahiptirler. Bunun nedeni de nano boyutlara inildikçe atomun kuantum özelliklerinin ortaya çıkmasıdır.

Çağımızda nanoteknolojinin gelişmesi ile birlikte, tıp alanındaki uygulamalarda da önemli rol oynadığı gözlemlenmiştir. İlaç sektöründe, tıbbi malzeme üretiminde, kanser araştırmalarında, ortopedik uygulamalarda, diş tedavilerinde kullanılmaktadır.

1. İlaç Sektöründe Nanoteknoloji

Nanoteknoloji uygulamaları ile üretilen bir ilacın etken maddesinin hedef dokuya veya organa direk yoldan ulaşması sağlanabilmektedir. Böylece ilacın vücutta başka doku veya organlara ulaşıp bazı yan etkilere sebep olması durumu ortadan kaldırılır. Ayrıca bu yöntemle, ilaçların bozulmadan korunması ve vücutta ilgili doku tarafından emiliminin artırılması da sağlanabilir.

2. Tıbbi Malzeme Üretiminde Nanoteknoloji

Elektroeğirme yöntemi ile üretilen nano iplikler ameliyat ipi olarak kullanılmaktadır. Bu iplikler antibakteriyel, dayanıklı ve bir süre sonra vücutta bozunma özelliğine sahiptirler.

3. Kanser Araştırmalarında Nanoteknoloji

Kanserli hücreleri erken dönemde teşhis etmede uygulanan geleneksel tanı yöntemleri yeterli gelmemektedir. Nano boyutta manyetik, termik ve optik özellikleri iyileştirilmiş malzemeler ile kanser tanıları daha erken evrelerde ve daha kesin sonuçlar verecek şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca nano boyuttaki malzemelerle sağlanan görüntüleme yöntemleriyle de oldukça hassas ve geçerli sonuçlar elde edilmektedir.

4.Ortopedik Uygulamalarda Nanoteknoloji

Kemiklerin güçlendirilmesinde, zarar görmüş kemik hücrelerinin iyileştirilmesinde, eklemlerin işlevlerinin düzeltilmesinde ve protez üretiminde kullanılan yeni bir teknolojidir. Protezlerin mikro seviyedeki hareketlerinin düzenlenmesinde önemli rol oynar.

5. Diş Tedavilerinde Nanoteknoloji

Diş ve diş eti hastalıklarının tedavilerinde çeşitli nano kompozitler ve nano bileşenli çözeltilerin kullanılmasıyla birlikte, daha dayanıklı dayanıklı malzemeler ile tedavilerde daha olumlu sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır. Ayrıca implant yüzey uygulamalarında da nano teknolojiden yararlanılmaktadır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir