Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Sonbahar Gardrobu Sonbahar Gardrobu
Dört mevsimi bir arada yaşadığımız güzel ülkemiz şimdi de sonbaharı kucakladı. Parıldayan güneşin yerini iyiden iyiye yağmur bulutları sardı. Önce şemsiyelerimizi yanımıza almaya başladık,... Sonbahar Gardrobu

Dört mevsimi bir arada yaşadığımız güzel ülkemiz şimdi de sonbaharı kucakladı. Parıldayan güneşin yerini iyiden iyiye yağmur bulutları sardı. Önce şemsiyelerimizi yanımıza almaya başladık, sonra şalımızı, yağmurluklarımızı, derken ayakkabılarımızı değiştirmeye başlıyoruz. O da ne? Gardırobumuzu toplama zamanı mı geldi?

Her evin, her dolabın bir hikayesi var; kimi ‘’Ben hepsini yerli yerinde tutarım sen mevsime göre farklı bölümlerde dolaşmalısın derken kimi de mevsim değişti, haydi kullanmadıklarını bir kenara ayırıp beni kış boyu bozulmamam için biraz bakım yaparak sakla diyor. İşte bu bakım için önerileri aşağıda sıralıyoruz.

Kış mevsimi kapıda, yaz giysilerimizi depolarken nelere dikkat etmeliyiz:

  1. Kullanmış olduğunuz parçaları temiz ve tamamen kuru olarak saklayın.
  2. Katlandığında ya da asıldığında izleri kalıcı olacak parçalar olabilir. Kazaklarınızı asla askıya asarak saklamayın. Suni deri ürünleri katlamayın.
  3. Giysinizin malzemesi organik ise bir mendil içinde dolabınızda naftalin bulundurabilirsiniz ve lavanta torbaları ya da sabunlar da her zaman hoş koku vermenin bir yoludur.
  4. Evinizde nem varsa bu da saklanan her giyside mevsim sonunda bozulmalara sebep olacaktır. Hava alan sepetler bunun için bir çözüm olabileceği gibi sıklıkla da depo alanınızı havalandırmanız gerekebilir.
  5. Haşerelere karşı önlem alırken evde bebek varsa aldığınız kimyasal önlemleri onun ulaşılamayacağı şekilde yerleştiriniz.
  6. Depolama alanını verimli kullanmak için vakumlu torbalar ve taşıyabileceğiniz büyüklükte kutular da size faydalı olabilir. Bu arada kutuların üzerine içinde ne olduğunu belirten notlar olması her zaman iyidir.

Kış mevsimi boyunca kullanmayacağınız mini mini şortlarınız, şifon elbiseleriniz, hasır şapkalarınız, sandaletleriniz, plaj havlularınız hepsi bir bir gelecek sezonun hayaliyle raflardaki yerlerini aldı. Şimdi sıra sanki bir mağaza deposundan yeni gelmişler gibi sizi şaşırtarak arz-ı endam eden kış giysilerinizde. Onlar size şimdi yeni satın almış olduğunuz gün ki heyecanı veriyor olmalılar.

Acaba bazı giysilerim eskisi kadar heyecan vermiyor mu?

İşte bu noktada vazgeçtiğiniz giysilerinize başkalarının ihtiyaç duyabileceğini hatırlayın. Kullanılabilir durumdaki ihtiyaç sahiplerine fayda sağlayacağına inandığınız giysilerinizi yardım kuruluşlarına yollamadan önce mutlaka temizliğini yapmış ve düzgün paketlemiş olun. Bu alıcıları çok daha mutlu edecektir. Bu arada kimsesiz çocuklar kullanılmış giysi ve oyuncak almıyor. Düşüncenizi hayata geçirmek için yardım kuruluşuyla mutlaka önceden irtibat kurun.

Kış gardırobunuz önünüzde, sonbahar pencerenize yağmur damlalarıyla vuruyor. Haydi onlara yeniden hayat verme zamanı bazılarının ütüye ihtiyacı var.

Triko kazağımı ütüleyebilir miyim?

Bazı örme giysilerinizin düzeltilmeye ihtiyacı var gibi görünüyor. Örme giysilerinizi yıkama sırasında zaten o kadar uğraşıyorsunuz ki, yüksek ısıda yıkanmasın, sererek kurutulsun, askıda saklanmasın ama bir de kat izleri mi oluşmuş.

Çözüm: ütü derecenizin yün ayarında olduğundan emin olduktan sonra tersinden masaya serdiğiniz kazağınıza fazla yakın olmadan buhar verin ve elinizi yakmamak için bir havlu yardımıyla piresler yapın. Triko iplikler nem ve ısı ile form değiştirir. İstediğiniz formu verdiğiniz kazaklarınızı bir süre de soğuması için serili tutmanızda fayda var.

Ütüyü henüz kaldırmayın çünkü işiniz bitmedi. İş gömlekleriniz ve kışlık pantolonlarınız da sizin onlara bakım yapmanızı bekliyor. Ütülenecek ne çok şey varmış.

Dolap içinde bir şeyler eksik diye düşünmeye başladınız çünki askılar ve raflar size yetmiyor.

İşte size dolap içi düzenlemek için seçebileceğiniz aksesuarlar;

Kravat askılıkları, fular çemberleri, ayakkabı kutuları, elbise kılıfları, rafa tutturulan sepetler, kapılara yapıştırabileceğiniz minik askılar, kapılara takabileceğiniz cepli kangurular, bu arada kullanmadığınız çantaları ve valizleri de deforme olmaktan kurtarmak için çorap, fular vb. saklamakta kullanabilirsiniz. Önerilmese de dolap üstlerinizde saklayacağınızı düşündüğümüz bu parçaları toza karşı mutlaka örtü ile korumayı da ihmal etmeyin.

Neredeyse bitti; kış mevsimi gel artık, hazırım derken bir de baktınız ki moda evleri yeni koleksiyonlarını çıkarmış. Vitrinlerde indirimdeki sandaletlerin yerini ışıl ışıl yeni sezon çekiciliği ile pırıl pırıl el değmemiş koleksiyonlar özene bezene askılara dizilmiş. Nasıl durabilirsiniz ki,

Elbette bu sezondan da eskimekte olan ayakkabınızın yerine yenisini, ne zamandır istediğiniz ceketin siyahını, mavi ayakkabınıza düşündüğünüz çantayı mutlaka bulacaksınız.

Biz kadınlar, değişip yenilenmek, gelişip güzelleşmek ve dünyayı gülümsetmek için varız.

Gelsin yeni mevsim tüm güzelliğiyle, biz hazırız. Dolaplarımız da hazır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir