Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Sınavlarda Başarı Getiren 7 Yöntem Sınavlarda Başarı Getiren 7 Yöntem
Ders çalışma isteğinizin olmaması, verimli ders çalışamamanız ya da fazla çalışmanıza rağmen istediğiniz sonuca ulaşamamanız aynı sebepten kaynaklanmaktadır. Sizin durumunuz hangi seçeneğe uyarsa uysun... Sınavlarda Başarı Getiren 7 Yöntem

Ders çalışma isteğinizin olmaması, verimli ders çalışamamanız ya da fazla çalışmanıza rağmen istediğiniz sonuca ulaşamamanız aynı sebepten kaynaklanmaktadır. Sizin durumunuz hangi seçeneğe uyarsa uysun hepsinin ortak bir sonucu var ki sınavlarda başarısız olmak… Bu durumdan şikâyetçiyseniz, çalışma yönteminizi değiştirerek harcadığınız zamanın ve emeğin karşılığına almak istiyorsanız ya da yıldızının bir türlü barışmadığı ders çalışma düzeninin oturduğu bir hayata başlangıç yapmak istiyorsanız bahsedeceğimiz 7 önemli ipucuna lütfen dikkat edin. Bu yöntemleri uyguladığınızda yorulmadan ve verimli bir ders çalışma sürecine girdiğinizi göreceksiniz.

  1. Kolay ve Kısa Olan Dersler İle Çalışmanıza Başlayın

Ders çalışmayı gözünüzde büyütmenizin nedeni uzun ve zor dersleri bitiremeyeceğinizi, temelinizdeki eksikliğin bu dersleri anlamanıza engel olacağınızı düşünmek olabilir. Bu da sizi bir başlangıç yapmaktan dahi alıkoyabilir. Böylece süre ve verim konusundaki endişeleriniz sizi strese sokacak ve motivasyonunuz çalışmaya başlamadan düşecektir. Buradaki püf nokta ise kısa bir sürede ortaya iyi bir iş çıkardığınız düşüncesine kapılıp motivasyon ve enerjinizin yüksek olmasını sağlamak amacıyla kısa ve kolay derslerden çalışmaya başlamaktır.

  1. Arkadaşınızla birlikte Çalışmaktan Kaçının

Arkadaşlarınız ile çalışmak ve bu doğrultuda plan yapmak sizi psikolojik olarak rahatlatan ve isteğinizi artıran bir unsur gibi görünebilir. Ancak çoğu zaman arkadaşlarınızla çalışmak üzerine yaptığınız programlar size vakit kaybı olarak geri dönecek ve derse odaklanmanızı zorlaştıracaktır. Konuya sizden daha hakim olan arkadaşlarınızdan konu dinlemenizin size faydası dokunacağı şüphesizdir. Ancak böyle ortamların oluşturulmasının zorluğu ve beraberinde getireceği vakit kayıplarını da göz önünde bulundurup dikkatle bu işi sürdürmelisiniz.

  1. Kendinizi Sizi Oyalayacak Her şeyden Soyutlayın

Kendinize sessiz ve sakin bir çalışma ortamı oluşturun. Çalıştığınız alanda televizyon, bilgisayar ve telefon gibi sizi oyalayacak, dikkatinizi dağıtacak herhangi bir aletin olmamasına özen gösterin. Unutmayın. Bu dönemde ders çalışmanız için en büyük engeller ve aslında vaktinizi alan, konsantrasyonunuzu bozan bu cihazlardır.

  1. Çalışmaya Başlamadan Önce Başlıkları ve Sayfaları Gözden Geçirin

Çalışmaya başlamadan önce eğer vaktiniz varsa konu başlıklarını yüzeysel şekilde okuyun. Hangi konunun hangi başlıklara neye göre bölündüğü belirlediğinizde beyniniz başlangıç ve bitiş noktalarını belirlediği bu alanda kontrol mekanizmasını devreye sokacak ve konuya daha motive ve hakim şekilde başlangıç yapacaksınız. Bu da stresinizi azaltıp sizi daha fazla verim alacağınız bir moda sokacaktır. Sayfaları okuyup oradaki bilgilerden alabildiğinizi almaya gayret gösterin. Alamadıklarınızı ya da anlamadıklarınızı düşünüp ilerleyen sayfalar için kendinizi yormayın.

  1. Çalışma Süresi Boyunca Hareket Edin ve Kısa Aralar Verin

Çalışma süreniz boyunca yorgunluğunuzu atmanın yöntemi bu süreçte hareket etmenizdir. Abartısız hareketlerle zihin yorgunluğunuzu dağıtabilir ve daha verimli çalışmak için kendinizi hazırlayabilirsiniz.

  1. Düzenli Bir Odada Çalışın

Yapılan araştırmalar düzenli bir odada çalışmanın çalışma verimini artırdığını gösteriyor. Çalışma ortamında uzun süre geçireceğiniz için çalışmaya başlamadan önce odanızı toplamak için 5 dakika ayırabilirsiniz. Bu süreyi uzun tutmamaya da gayret edin. Aksi takdir çalışmaya hiç oturamama durumuyla bile karşı karşıya kalabilirsiniz.

  1. Ders Çalışma İşini Sınav Haftasına Bırakmayın

Ders çalışmaktan verim almanın en büyük düşmanı strestir. Çalışma işini kısa bir süre içine sığdırmaya çalışırsanız bunun sonucu size yüklü miktarda stres olarak dönecektir. Kendinize prensip edinmeniz gereken alanlardan biri bu konu bir düzen tutmanız ve çalışmalarınızı hayatınıza bir düzen dâhilinde oturtmanızdır.

Tüm bu sayılan yöntemlere dikkat etmeye başladığınızda ders çalışmanın zihninizdeki kadar zor bir iş olmadığını fark edeceksiniz. Üstelik birbiriyle uyumlu ve bütünleyici özellik gösteren bu maddeleri eksiksiz uygularsanız yaptığınız çalışmalardan yüksek verim alacak beraberinde hedef koyduğunuz başarıya ulaşacaksınız. Siz de yeni bir başlangıç yapmak çalışma hayatınız için sizi ileriye götürecek, sonuç alabileceğiniz kararlar almak istiyorsanız bu 7 yönteme bakmanız faydalı olacaktır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir