Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Sevgilimizi Neden Kıskanırız? Sevgilimizi Neden Kıskanırız?
Kıskançlık ilkel insandan bu yana süregelen, ikili ilişkilerde rakibin varlığını bir tehdit olarak gören partnerin bir iç devinimidir. Yapılan araştırmalar kıskançlığın sebebinin ikili ilişkilerdeki... Sevgilimizi Neden Kıskanırız?

Kıskançlık ilkel insandan bu yana süregelen, ikili ilişkilerde rakibin varlığını bir tehdit olarak gören partnerin bir iç devinimidir. Yapılan araştırmalar kıskançlığın sebebinin ikili ilişkilerdeki güç dengesizliğinden kaynaklandığını belirtmekte, kıskançlığın aşk ve seks hayatında neden önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Psikologlar bu konuda çiftlerin birbirini kıskanmasının aslında ilişkinin bozulmasına sebep olabilecek tehditleri içeren korkulardan kaynaklı olduğunu ve çoğu insanın sırf bu yüzden kıskançlığını gizlemeye çalıştığını söylüyor.

1. Uyandırma çağrısı

En yoğun yaşanan kıskançlıklar daha çok genç çiftler arasında görülür, uzun süreli ilişkilerde kıskançlık zamanla azalır ama ortaya çıktığında karşıdaki bunu uyandırma çağrısı olarak algılamalıdır çünkü bu artık alevli bir kıskançlık olmasa da bir parlamadır.

2. Tahribatın sebebi

Kıskançlık eğer sağlıklı ve iyi bir şey ise neden kimi zaman insanlara zarar vermektedir? Aslında buradaki problem duygu değil davranıştır. Karşıdakine nasıl davrandığınızdır size yarar ya da zarar sağlayan. Bazı insanlar duygularını çok ekstrem yaşarlar. Kimi zaman gazetelerde kıskançlık sebebiyle eşini ya da kız arkadaşını yaralayan ya da öldürenlerin haberini okumuşuzdur. Bu tarz problemlerin meydana geliş sebebi aşırı gözetleme ve sürekli kontrol etmeden kaynaklanıyor bu da karşı tarafın memnuniyetsizliğini artırırken güveni ve ilgiyi azaltıyor.

3. Giyimin etkisi

Etkileyici tarzda giyinen biri hangimizin dikkatini ya da ilgisini çekmez ki? Partnerin mükemmel giyimi -bedenini güzel gösteren- rakibin ilgisini çeker ve bundan karşı taraf büyük bir rahatsızlık duyar hatta kimi zaman dikkat çekici tarzda giyinmemesiyle ilgili uyarı da alabilir. Bu güzel giyimli kişinin hoşuna gitse de bir yerden sonra kendini fazla baskı altında hissetmesine sebep olabilir çünkü partnerinin yaptığı biraz da özgürlüğünü kısıtlamaktadır.

4. Fark edilme

Uzun süreli ilişkilerde eşlerin birbirini fark etmesi genellikle ya daha alımlı bir kadının ya da daha üstün bir erkeğin araya girmesiyle olur. Bu tarz bir durumda rakibe karşı adeta bir kalkan vazifesini alan partner, kendini daha ön planda tutmaya çalışarak yeniden eşinin ilgisini çekme çabası içine girer. Kıskançlığın iyi ve kötü tarafları olsa da asıl amacı kaybeden taraf olmamaktır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir