Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir? Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?
HPV (Human papilloma virüsü) nedeniyle oluştuğu bilinen, tıptaki tanımıyla “uterus kanseri” yani rahim kanseri kadınların en çok çekindiği hastalıklardan biridir. Yıllık kontrollerini düzenli bir... Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

HPV (Human papilloma virüsü) nedeniyle oluştuğu bilinen, tıptaki tanımıyla “uterus kanseri” yani rahim kanseri kadınların en çok çekindiği hastalıklardan biridir. Yıllık kontrollerini düzenli bir şekilde yaptırmayan birçok kadın bu kanser yüzünden hayatını kaybetmektedir.

Rahim Kanseri Nedir?

Uterus organında kötü niyetli tümörler iki farklı şekilde görülebilir. Endometrial alanda ortaya çıkıyorsa endometrium kanseri, rahim ağzı hücrelerinde ortaya çıkıyorsa rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) olarak adlandırılır.

Endometrium denilen tabaka; rahmin iç tarafını oluşturan, gebelik döneminde kalınlaşan bir doku tabakasıdır. Endometrium hücrelerinin fazla sayıda bölünüp çoğalması, bölgede tümör dokuları meydana getirir. Bu kötü huylu dokular endometrium kanserini oluşturur ve hücrelerin yayılarak kadın üreme organına ilerlemesiyle durum fark edilebilmektedir. Rahim kanseri diyabete, enfeksiyonlara, hormonal etkilere ve hipertansiyona bağlı olarak kendini gösterebilir.

Serviks (Rahim ağzı) hücrelerine etki eden Human Papilloma Virüsü (HPV) bu bölgede hücre yapısının bozulmasına ve kansere neden olur. Erken tanı koyulduğu takdirde rahim kanseri tedavisi olan bir kanser türüdür.

Rahim Kanseri Tedavisi

Rahim Kanseri Tedavisi

Rahim Kanseri Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanseri belirtileri 4 maddeyle anlatılabilir;

  1. Kanlı, kokulu veya koyu renkli vajinal akıntı ya da lekelenme şeklinde ortaya çıkan kanamalar.
  2. Rahim kanseri evreleri ilerledikçe, uzun süreli ve yoğun menstrual kanama, ağrı, kasık bölgesinde ve bacaklarda ödem, idrarda azalma ve idrarın üre düzeylerinde artış görülebilir.
  3. Aşırı kilo kaybı ve kan kaybına bağlı olarak anemi rahatsızlığı da görülebilmektedir.
  4. İdrarda veya dışkıda kan görülmesi, ağrı, kötü kokulu ve kanlı akıntı da belirtiler arasındadır.
Rahim Kanseri Evreleri

Rahim Kanseri Evreleri Nelerdir?

Rahim Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Rahim içerisinden doku parçasının alınması veya kürtaj yolu ile bu parçanın uzmanlar tarafından klinik ortamda değerlendirilmesi sonucu tanı konur. Mutlaka yıllık smear kontrollerinin yapılması gereklidir. Erken teşhis, hayat kurtarır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir