Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Prezervatif Cinsel Hastalıklardan Korur Mu? Prezervatif Cinsel Hastalıklardan Korur Mu?
Cinsel hastalıklar, toplum içerisinde birçok insanın hem korktuğu hem de çekindiği rahatsızlıklardır. Bu hususta bu rahatsızlıklardan korunmak adına geliştirilmiş korunma yöntemleri kişiyi bu hastalıklardan... Prezervatif Cinsel Hastalıklardan Korur Mu?

Cinsel hastalıklar, toplum içerisinde birçok insanın hem korktuğu hem de çekindiği rahatsızlıklardır. Bu hususta bu rahatsızlıklardan korunmak adına geliştirilmiş korunma yöntemleri kişiyi bu hastalıklardan koruyabilir. Prezervatif kullanımı ve özellikle cinsel yaşamda tek eşlilik en önemli korunma yöntemidir. Ancak prezervatif kullanımı olsa dahi bazı cinsel hastalıklar engellenememektedir.

Prezervatifin Korumadığı Hastalıklar

Siğil, yara, cinsel organdan aşırı kan veya sıvı gelmesi ve uçuk yaraları prezervatifin korumadığı hastalıklar listesinden örnek olarak verilebilir. HIV, Hepatit B, Gonore (Bel soğukluğu), Frengi, Şankroid gibi hastalıklardan korunmak adına kesinlikle prezervatif kullanılmadır. Ayrıca unutulmamalıdır ki; bazı cinsel hastalıklar ölümcül olabilmekte ve bazıları tedavi edilememektedir.

Prezervatifin Korumadığı Hastalıklar

Prezervatifin Korumadığı Hastalıklar

En Çok Görülen Cinsel Hastalıklar

Cinsel hastalıklara yakalanmamak adına daha önce de belirttiğimiz gibi kondom kullanımı birinci dereceden önem taşır. Cinsel yolla bulaşan 30’dan fazla mikroorganizmanın varlığı bilinmektedir. HIV ve Hepatit B gibi virüsler kanda yoğun olarak varlığını sürdürdüklerinden, genellikle cinsel ilişki sırasında bulaşabilir. En sık görülen cinsel hastalıklardan bahsetmemiz gerekirse;

 1. Hepatit B
 2. Frengi (Sifiliz)
 3. Yumuşak Çıban (Şankroid)
 4. Donovanoz (Granüloma inguinale)
 5. Uçuk
 6. HIV (AIDS)
 7. Trikomonas Vaginalis Enfeksiyonu
 8. Molluskum Kontagiosum
 9. Siğiller (HPV insan papilloma virüsü, genital kondilomlar)
 10. Mikoplazma enfeksiyonu
 11. Klamidya enfeksiyonu
 12. Bel soğukluğu (Gonore)

Cinsel Hastalıklardan Korunma ve Tedavi

Cinsellikte prezervatif kullanımı ve tek eşlilik en etkili korunma yöntemidir.

Cinsellikte Prezervatif

Cinsellikte Prezervatif Kullanımının Önemi

Kondom, ilişkinin en başında kullanılmaya başlanmalıdır ve sonuna kadar çıkartılmamalıdır. Spermisit içeren kondomlar tercih edilmelidir. Herhangi bir durumda cinsel bir hastalığa yakalandığını düşünen ya da şüphe eden birey acilen bir sağlık kurumuna başvurarak bir uzman tarafından değerlendirmeye alınmalı ve en kısa süre içerisinde tedavi sürecine hazırlanıp tedaviye başlamalıdır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir