Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

On İki Haftalık Hamilelik On İki Haftalık Hamilelik
Hamilelik çok özel bir durum olduğu gibi bazı zorlukları da peşinde getirir. İşte bu zorlukların minimuma indiği hafta hamileliğin on ikinci haftasıdır. Anneler için... On İki Haftalık Hamilelik

Hamilelik çok özel bir durum olduğu gibi bazı zorlukları da peşinde getirir. İşte bu zorlukların minimuma indiği hafta hamileliğin on ikinci haftasıdır. Anneler için üç aylık periyodun bittiği bu hafta bebeğinizin durumunu netleştirirken sizin de hamilelik konusunda deneyiminizi arttırır.

12. Haftada Bebeğinizin Durumu

Hamileliğin 12. haftasında bebeğinizin tırnakları belirgin halde büyümeye başlar. Vücudunun belirli bölgelerinde ince ince tüyler gözlemlenebilir. Beynin gelişimi çok iyi bir düzeye gelmiştir ve artık bebeğinizin beyni hormonları üretmeye başlamıştır. Sinir sistemi çalışmasını daha iyi bir hale getirmiştir.

Bebeğinizin Cinsel Durumu Artık Belli

Hamileliğin üçüncü ayı yani 12. haftası bebeğinizin cinsel durumu belli olmuştur. Fakat siz bunu henüz öğrenemezsiniz. Aynı zamanda bebeğiniz rahminizde dönmeye başlar fakat siz bunu henüz hissedemezsiniz.

Vücudunuzdaki Tepkimeler Artıyor

Hamileliğin 12. haftasında anneler olarak artık duyduğunuz kokular size tuhaf gelmiyor ve mide bulantınız, kusmanız gitgide azaldı hatta yok oldu. Kasılmalarınız devam etse de en aza indi. Göğsünüz size ağır gelebilir çünkü bebeğiniz için süt taşımaya başladınız ya da sütü taşıyacak bir hazneye sahip oldunuz. Kalp atışlarınız normale dönüyor. Artık bir çok şey normal. Çünkü hamileliğinizin en zor kısmının sonuna geldiniz.

Bebeğinizin Kalp Atışını Duyabilirsiniz

Her ne kadar on dördüncü haftaya sarksa da bu süreçte yapacağınız doktor kontrolünde bebeğinizin kalp atışlarını duyma şansınız var. Evet bebeğiniz 12. haftada cinsiyetinin oluşması gibi canlılık belirtilerini de gösteriyor.

Mutlaka Doktorunuzun Yanına Gidin

Hamileliğinizin 12. haftası mutlaka doktorunuza danışıp, detaylı bir kontrole girmelisiniz çünkü bu süreçte bebeğinizde gelişen bazı hastalıklar gözlenebilir ve varsa sağlık sorunu ortadan kaldırılabilir ve tedavi sürecine girilebilir. Bu yüzden on ikinci hafta hem bebeğiniz hem de sizin için çok önemlidir. Doktorunuza bu süreçte danışmayı unutmayın.

Ne Tip Hastalıklar Gelişebilir

Hamileliğinizin 12. haftası görülen rahatsızlıklar bedeniniz ve bebeğiniz büyürken gerek bebeğinizden gerekse sizden kaynaklı olabilir. Gebeliğinizin 12. haftasında gebelik zehirlenmesi yaşayabilir ani kanamalar görülebilir. Bu yüzden herhangi bir risk oluşmadan doktorunuza danışıp, gerekli testleri hem kendiniz hem de bebeğiniz için yaptırmalısınız.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir