Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

On Haftalık Gebelik On Haftalık Gebelik
Tam 40 hafta sürecek hamilelik aşamasının onuncu haftasındasınız. Artık iyiden iyiye bebeğinizi hissediyor ve az da olsa dışarıya hamile olduğunuzu belli ediyorsunuz. Mucize bebeğiniz... On Haftalık Gebelik

Tam 40 hafta sürecek hamilelik aşamasının onuncu haftasındasınız. Artık iyiden iyiye bebeğinizi hissediyor ve az da olsa dışarıya hamile olduğunuzu belli ediyorsunuz. Mucize bebeğiniz artık erik büyüklüğünde… Hamileliğinizin onuncu haftasındasınız ve her şey yolunda gidiyor ve bebeğiniz büyüyor.

10. Haftada Bebeğinizin Durumu

Hamileliğin 10. haftasında bebeğiniz yukarıda da belirttiğimiz üzere bir erik büyüklüğünde… Artık embriyo olmayan bebeğinizin elleri ve ayakları giderek normale dönüyor ve taraklar parmaklara dönüşüyor.

Vücudunuzdaki Tepkimeler Artıyor

Kalbiniz bir önceki haftalara göre daha hızlı atıyor çünkü hamileliğin onuncu haftasında anneler bebekleri için daha çok kan pompalarlar. Bebeğin gelişimi ancak buna bağlıdır. Bacaklarınızda kasılmalar meydana gelebilir. Göğüslerinizde bazı damarlar kendini gösterebilir endişelenmeyin göğsünüz sadece süte hazırlanıyor.

Sindirim Sisteminde Sıkıntılar

Bebeğiniz 8. ve 9. haftaya göre daha büyük ve bir erik kadar olduğu için rahminize ve bağırsaklarınıza baskısı daha yoğun olacaktır. Bunun için günde 15 ila 20 dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz. Bacaklarınıza sızan kasılmalar içinse plates egzersizi yapabilirsiniz. Tüm bu egzersizler hamilelik sırasında size çok destek olacaktır.

Bebeğiniz Hızla Büyüyor

Hamileliğinizin onuncu haftasında bebeğiniz 22-35 mm boyunda ve 2 ila 4 kilo ağırlığındadır. Gitgide büyüyen bebeğiniz iç organlarının gelişimiyle fetüs aşamasına girmiştir. Daha önce kıkırdak şeklinde gelişen bebeğinizde artık kemik gelişimi söz konusudur. Bebeğinizin dişleri henüz çıkmasa da dişlerinin yerleri belirgin bir hale gelmiş ve oluşmuştur.

Hamileliğin 8. Haftası Anneler İçin

Bebeğiniz gitgide canlanırken siz hamile elbiseleri giymeseniz de kıyafetlerinize sığmamaya başlayabilirsiniz. Hamileliğinizin onuncu haftasında yapacağınız egzersizler sindirim sisteminize ve kas sisteminize fayda sağlayacaktır.  Varis ve kabızlığı engellemek için özellikle her gün belli aralıklarla egzersiz yapmalı hiçbir şey yapılmıyorsa da yürüyüşe çıkılmalıdır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir