Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

On Dört Haftalık Gebelik On Dört Haftalık Gebelik
Hamileliğinizin üçüncü ayı içerisindesiniz ve bebeğinizi her haliyle hissetmeye başladınız. Evet tam da hamileliğinizin on dördüncü haftasındasınız. Bebeğinizin elleri ve ayakları oluşumunu tamamlamak üzere... On Dört Haftalık Gebelik

Hamileliğinizin üçüncü ayı içerisindesiniz ve bebeğinizi her haliyle hissetmeye başladınız. Evet tam da hamileliğinizin on dördüncü haftasındasınız. Bebeğinizin elleri ve ayakları oluşumunu tamamlamak üzere ve siz hamileliğe çoktan alıştınız.

14. Haftada Bebeğinizin Durumu

Hamileliğin 14. haftasında bebeğiniz hızla büyüyerek boynu uzar ve kafası daha bir sivrileşir. Vücut olarak daha bir dik görünür ve boyu 8 ila 9 santim kilosu ise 25 grama ulaşır.

Bebeğinizin Cinsel Durumu Artık Belli

Hamileliğinizin 14. haftası bebeğinizin cinsiyeti artık gözle görünür bir şekilde belli olur. Bebeğiniz eğer erkekse prostat bezi oluşmuş, şayet kızsa yumurtalıkları pelvisine doğru hareket etmiştir. Dolayısıyla ultrason yardımı ile artık bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilir buna göre bebeğinize kıyafetler seçebilirsiniz. Şimdiden hazırlık yapmak hem anne hem de baba adaylarını çok heyecanlandıracaktır.

Vücudunuzdaki Tepkimeler Artıyor

Anne adayı olarak vücudunuzdaki büyüme size hamilelik kıyafetleri aldırabilir. Bebeğinizdeki büyüme rahminize etki edecek hem rahminizi büyütecek hem de kilo almanızı sağlayacaktır. Rahminizdeki büyüme hemoroit riskini arttırabilir. Bu yüzden bolca sıvı tüketmenizde fayda var.

Hamilelikteki Değişimler

Bebeğinizdeki büyüme sebebiyle yukarıda da belirttiğimiz üzere kilo almanız hızlanabilir. Rahminiz daha hızlı büyüyebilir. Solunum sisteminizde bir takım değişiklikler gözlenebilir. Cildinizde kilo alma ve hormon değerlerinden kaynaklı değişiklikler gözlenebilir. Özellikle hemoroite karşı dikkatli olmak ve bol su tüketmek gerekmektedir.

14. Haftada Bebeğim ve Kendim İçin Ne Yapabilirim?

14. haftada bebeğiniz ve kendiniz için doğuma hazırlık kurslarına gidebilir bu sayede hamilelikte neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu sizi hamileliğe ve doğuma karşı oldukça rahatlatacaktır. Radyasyondan uzak yaşabilir ve mümkün oldukça sakin olabileceğiniz mekanlarda olabilirsiniz. Dilerseniz yoga yapabilir, günlük yürüyüşlerinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca egzersiz yapabilir, vaktinizi platese ayırabilirsiniz.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir