Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Öksürüğü Kesmek ve Önlemek İçin Yapılması Gerekenler Öksürüğü Kesmek ve Önlemek İçin Yapılması Gerekenler
Kış aylarının gelmesiyle birlikte havalar da soğudu. Grip, nezle ve öksürük şikâyetleri de soğuk havaların etkisiyle birçok insan da görülen ortak bir sorun haline... Öksürüğü Kesmek ve Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Kış aylarının gelmesiyle birlikte havalar da soğudu. Grip, nezle ve öksürük şikâyetleri de soğuk havaların etkisiyle birçok insan da görülen ortak bir sorun haline geldi. Peki, öksürüğü önlemek mümkün mü? Öksürüğü kesmek için neler yapılmalı? İşte tüm bu soruların cevabını sizler için araştırdık ve derledik.

Öksürüğü Kesmek İçin Ne Yapmalı? Öksürük Hemen Geçer mi?

Öksürük olan birçok insan hemen ilaç kullanmayı tercih ediyor, fakat ilaç yerine doğal besinler ve yöntemler ile bu hastalığı kesmek mümkün. Tabi öncelikle yapmanız gereken bir hekimden yardım almak olmalıdır. Doğal yöntemlerden önce öksürük olmamak için bulunduğunuz ortamı sürekli havalandırmalı ve nemlendirmelisiniz. Kış ayı demeden her gün sabahları 10 dakika pencereler yardımıyla bulunduğunuz ortamı havalandırın. Bu hastalık, bulunduğunuz ortamın havasızlığından olduğu gibi nem olmadığı için de olabilir. Ortamı nemlendirmek için nemlendirici cihazlar ve ya kalorifer peteklerine su haznesi koyarak halledebilirsiniz. Peki, doğal yöntemler ile bu hastalık halledilebilir mi?

Öksürüğü Kesen Doğal Antibiyotik Besin Karışımları

Bal ve karabiber karışımı: Birer çay kaşığı bal ve karabiberi bir bardak sıcak süt ile karıştırarak içtiğiniz takdir de boğazlarınızı yumuşatabilir ve solunum yollarını daha aktif hale getirerek öksürüğü bir parça da olsa azaltabilirsiniz.

Soğan Suyu: Üç orta boy soğanı kabuğunu soyarak her bir soğanı dört parçaya bölerek rendeleyin. Rende sonrası ortaya çıkan suyu sıcak su ile karıştırarak hızlı bir şekilde tüketin. Bu öksürüğünüze çok kısa bir sürede etki edebilir.

Tarçın ve Sarımsak Karışımı: Bir bardağa üç adet tarçın, üç diş sarımsak ve su ile yarım saat kaynatın. 5 dakika dinlendirin ve demlendikten sonra hızlıca tüketin.

Zeytinyağı ve Karabiber Karışımı: Bir çay bardağı zeytinyağını yakmadan ısıtın ve bir yemek kaşığı karabiber ekleyerek karıştırın. Oluşan karışımı biraz soğuduktan sonra sırtınıza sürün ve bir bezle hava almayacak şekilde sırtınızı sarın. Bu yöntem son zamanlarda kullanılan ve yarım saatte öksürüğü kestiği bilinen popüler bir yöntemdir.

Doğan Antibiyotik Ihlamur: Ihlamuru kaynatıp içmek öksürüğe iyi geldiği halk arasında bilinmektedir.

Turp ve Bal: Bir turpun içini oyarak dibini biraz delin. Turpu bir bardağa yerleştirin ve içerisine bal ekleyerek bir gün bekletin. Aşağıya akan balı karabiber ile tüketin.

Öksürüğü Kesen Doğal Yöntemler

Naneli Buhar Banyosu: Bir kovaya suyu kaynatarak koyun. Kovanın içerisine doğal nane aromalı vazelini ekleyin ve buharını soluyun. Bu yöntem bronşlarınızı açacak ve öksürüğünüze kısa sürede etki edecektir.

Sıcak Suyla Duş: Duş alırken suyun sıcaklığını her zamankinden daha fazla yaparak artırın. Sıcak duş gözenekleri de açarak deri solunumuna yardımcı olur ve akciğerlerin yükünü bir parça da olsa azaltır. Bu yöntem de öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir