Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Neden Kısır Kalınır? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Neden Kısır Kalınır? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Kısırlık Nedir? Kısırlık, çiftlerin bütün bir yıl boyunca ilişkiye girmeleri sonucu doğal yollarla bebek sahibi olamama durumuna denir. Kısırlık tanısının konulabilmesi için, 35 yaş... Neden Kısır Kalınır? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kısırlık Nedir?

Kısırlık, çiftlerin bütün bir yıl boyunca ilişkiye girmeleri sonucu doğal yollarla bebek sahibi olamama durumuna denir. Kısırlık tanısının konulabilmesi için, 35 yaş altındaki çiftlerin en az 1 yıl koruma hapları kullanmadan cinsel ilişkiye girmeleri gerekmektedir. Aynı şekilde 35 yaş üstündeki çiftlerin ise koruma hapları kullanmadan cinsel ilişkiye girmeyi gerekmektedir.

Kısırlık Neden Oluşur?

Kısırlığı etkileyen birçok neden olmaktadır. Bunların başında, cinsiyet kromozomlarında görülen bozukluk gelmektedir. Aynı zamanda, kullanılan sigara ve alkol, uyuşturucu, antibiyotiklerin çoğunluğu gibi etkenler, testisler ve sperm üretimini olumsuz etkilediği ortaya çıkmıştır.

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Kadınlarda kısırlık belirtileri, pek çok şekilde kendini gösterebilmektedir. Kadınlardaki en basit kısırlık belirtisi regl dönemindeki adet kanamalarının düzensiz oluşudur. Aynı şekilde çok yoğun ve uzun süren kanamalar da kısırlık belirtisi olarak sayılabilir. Ayrıca, ciltteki bazı bozukluklar, saç dökülmesi, cinsel ilişki sırasında fazla ağrı gibi belirtileri vardır.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde kısırlık belirtileri arasında öne çıkan bir neden bulunmamaktadır. Ancak, bir yada iki yıl süreyle korunmasız beraber olmanıza rağmen çocuğunuz olmuyorsa, şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Kısırlık başka nedenlere de dayandırılabilir. Bunlardan en önemlileri; testislerde ve peniste ağrı, peniste akıntıdır. Bu ipuçları, hasta için uyarıcı nitelik taşımaktadır.

Kısırlık Tedavisi Yöntemleri

Yumurtlama tedavisi, bunlardan bir tanesidir. Yumurtlama ile ilgili problem çözülebilecek durumdaysa, ilaç tedavisi uygulanabilir. Belli aralıklarla da ultrasondan kontrol yapılarak, iyileşme olup olmadığı gözlemlenir.

Aşılama tedavisi, diğer bir tedavi yöntemidir. Aşılama yöntemi, doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanmaktadır. Bu işlemle, annenin rahmine ya da vajinaya bırakılan spermlerle o spermlerin fetüse dönüşmesi beklenir.

Bir diğer tedavi yöntemi ise, tüp bebek yöntemidir. Bu yöntemle, anne adayının yumurtalıkları iğnelerle ya da ilaçlarla uyarılır ve yumurta oluşturulmaya çalışılır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir