Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Moda ve Aksesuar Kullanımı Moda ve Aksesuar Kullanımı
Moda algısı kişiden kişiye değişiklik gösterse de esasen belirli prensipleri olan bir akımdır. İnsanların birbirleriyle her alanda etkileşim içerisinde olduğuna dair kanıt niteliği taşıyan... Moda ve Aksesuar Kullanımı

Moda algısı kişiden kişiye değişiklik gösterse de esasen belirli prensipleri olan bir akımdır. İnsanların birbirleriyle her alanda etkileşim içerisinde olduğuna dair kanıt niteliği taşıyan bir süreçtir. Bunu sadece kıyafet ile sınırlandıramayız. Yaşam stilimiz, seyahat alışkanlıklarımız gibi pek çok faktörde içinde bulunduğumuz zamanın trendlerine göre değişiklik gösterebilir. Ancak biz bugün kıyafet ile bütünleşen çoğumuz için olmazsa olmazlarından olan aksesuarlar konusunu irdeleyeceğiz.

Aksesuar denince insanın aklına pek çok şey geliyor. Öyle ya kışın üşümemek için taktığımız bereden tutun ayakkabımızla kombinlediğimiz çantaya yada yada giydiğimiz gece kıyafetine uyum sağlaması için taktığımız küpeler. Bazen çok küçük olan aksesuarımız o günkü havamızı tamamiyle değiştirebilir. Peki sıkıcı sadelikten kurtulmak için ne tarz aksesuarlar kullanabiliriz? Gelin hep beraber göz atalım;

1. Şapka

Şapka deyince kimimizin aklına beyzbol kepi kimimizin aklına bere kimimizin aklına ise fötr şapka gelebilir. Ancak tüm bunların hepsi stilimize ayrı ayrı çok şey katacaktır. Öyle ki yaz aylarında bile tişörtün üzerine bere takıp dolaşan insanlara hepimiz rastlamışızdır. Bir jean ve üzerine giyeceğimiz tişört kombininin havasını neden bir beyzbol kepi ile değiştirmeyelim. Hem güneşin direk kafamıza temasını önleyecek bu aksesuar aynı zamanda görünümüzün aşırı sadeliğini alacak ve bize biraz daha spor ve salaş bir hava katacaktır. Aynı şekilde kışın bereyi sadece üşümemek için takmıyoruz değil mi? En azından moda ile alakası olan bir kısmımız. Kışın giydiğimiz kalın mont ve kabanlar aksesuar kullanımımızı sınırlasada bere ve atkı bundan etkilenmiyor. O halde bizde bu fırsatı değerlendirip stilimize uygun olan kışın soğuğunu bir nebze ısıtacak eğlenceli üşütmemesinin yanısıra stilimizi belirleyici bere ve atkılar kullanabiliriz.

 2.  Gözlük

Gözlüğü iki ayrı kategoriye ayırabiliriz. Birisi standart numaralı gözlük ve diğeri güneş gözlüğü. Eskiden numaralı gözlük kullananlar için gözlük genel olarak bir yük sayılabilirdi. Ancak günümüzde numaralı gözlüğe ihtiyacı olmayanların bile aksesuar olarak kullandığını görmekteyiz.İhtiyacınız olmadan gözlük kullanımı kişisel tercihinize kalmış bir şey ancak kullanmak zorunda iseniz bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Bu konuda stilinize uygun yapıda çerçeve elbette ki bulabileceksiniz. Yetmişlere ve doksanlara yüzünü dönen çok tarz bir gözlük modasından yararlanma fırsatını kaçırmayın derim. Numaralı gözlük kullananlar günümüzde bunu hiç dert etmesin bence.
Peki ya güneş gözlüğü? Kesinlikle her anlamda faydalı. Düşünün öyle bir şey ki gözünüzü güneşin zararlı ışınlarından koruyan bu aksesuar aynı zamanda size bambaşka bir hava katıyor. Kaliteli bir gözlük olması koşulu ile tabi. Her kim olursa olsun yüz hatlarına uygun bir güneş gözlüğü modeli seçerse yakışmama gibi bir durum olmayacaktır. Kişisel görüşüm güneş gözlüğü herkese yakışır. Kapalı alanda takmıyor ise tabi. Ayrıca bu faydalı olarak değerlendirdiğimiz aksesuarı kışında kullanabilirsiniz.

 3. Takı

Bu konu için söylenecek çok şey var ancak mümkün olduğunca özet geçmeye çalışacağım. Takı bileklik,yüzük,küpe,kolye gibi pek çok türdedir. Spor kıyafetimizle de klasik kıyafetimiz ile de pek çok türlerini kullanabiliriz. Yine yukarılarda bahsettiğim tişört jean sıradanlığından bizi kurtarabilecek bir başka aksesuarda takıdır. Artık günümüzde hem erkeklerin hemde kadınların çok rahatlıkla kullanabileceği küçük ama çok şey katan aksesuarlardır takılar. Kol saatimize ek olarak taştan yapılma bir bileklik yada boş olan bileğimizi süsleyebilecek deri bir bileklik inanın görünüşümüze çok şey katacaktır. Basic düz renkli bir tişört üzerinde şık bir kolye ile çok daha tarz duracak yada şık gece kıyafetimizin üzerinde kullanacağımız ışıltılı bir gerdanlık görünüşümüze asalet katacaktır. Takı esasen uzun uzadıya ele alınacak bir konudur ancak aksesuar kategorisinde şimdilik diğer türleride konuştuğumuzdan bu kadarla bırakıyorum.

 4. Kravat Kemer Çanta

Kravat konusu özellikle düzenli olarak takım elbise giymek zorunda kalan beyler için oldu bittiye getirilmeyecek önemli bir aksesuardır. Takım elbisemize çok şey katan ve çevremizde genel olarak takımla tanınıyorsak eğer stilimizi yansıtmada önemli bir detaydır.

Kemer takım elbise kullananlar için hepimizin bildiği üzere ayakkabı ile kombinlenir. Ancak rengini belirleyici kriter ayakkabı olsa da kemer tokası aslında kemerimizi en çok gösteren ayrıntıdır. Ancak spor kullanımda kemer o günkü kombinimizin genel olarak havasını temelden değiştirebilir. Kemer spor kullanımda bizim biraz daha klasik yada biraz daha spor olacağımızın belirleyicisidir bir bakıma.

Çanta konusuda üzerinde epeyce konuşulması gereken konulardandır ancak özetlemek gerekirse çantada hem ihtiyaç hem aksesuar olarak düşünülebilir. Zaten kadınlar çantasız düşünülemez. Ancak kadınlardan bahsederken çanta dediğimizde elde tutulan yada omuza asılan çanta aklımıza geliverir. Halbuki sırt çantası da hem kullanımı oldukça rahat hemde tarzımıza spor bir hava katan gayet havalı duran çanta çeşididir. Hem erkek hem kadınların kullanabileceği sırt çantaları genel olarak uzun seyahatlerde tercih edilse de günlük kullanımda da pratikliği ve rahatlığıyla oldukça idealdir.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir