Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Moda Fotoğrafçısı Nedir, Ne İş Yapar Moda Fotoğrafçısı Nedir, Ne İş Yapar
Moda fotoğrafçısı; ya stüdyo çekimi yapan ya da dergilere, moda evlerine ve reklam ajanslarına bu hizmeti götüren profesyonel kişilere denir. Moda çekimi de profesyonel... Moda Fotoğrafçısı Nedir, Ne İş Yapar

Moda fotoğrafçısı; ya stüdyo çekimi yapan ya da dergilere, moda evlerine ve reklam ajanslarına bu hizmeti götüren profesyonel kişilere denir. Moda çekimi de profesyonel moda fotoğrafçısı tarafından defilede veya moda haftalarında yapılan çekimlere denmektedir. Moda fotoğrafçıları giysi ve diğer moda öğelerinin gösterilmesiyle ilgilenir. Moda fotoğrafçılarını, katalog fotoğrafçısı, fotomodellik fotoğrafçılığı ve fotomodelliğin yanında yüz, vücut ve obje fotoğrafçılığı diye birkaç bölüme ayırmak mümkündür. Moda fotoğrafçısının amacı moda çekimi içerisinde sanatsal çalışmalar barındıran görüntüler meydana getirmektir.

Moda fotoğrafçısı bir bakıma kendi hayal gücünü de kullanmaktadır. Moda fotoğrafı sıradan bir ürünü tanıtırken dahi, hayal gücüyle birlikte tüketicileri ürüne yönlendirmeyi amaçlar. Moda fotoğrafının temel amacı, giysileri tanıtmak ve satmaktır. Aslında hiç kimse mağazada beğendiği bir elbiseyi üzerine alıp giymeden, yakıştırmadan veya başkalarının fikrini almadan bir elbiseyi satın almak istemez. Moda çekimi ve moda fotoğrafçılığı da, bu tecrübeden doğmuştur. Elbiseyi madem bir kişi giyecektir, o elbise de bir kişi tarafından giyilerek sergilenmelidir. İşin mantığı basit gözükse de, uygulamada bu kadar basit değildir. Çünkü moda fotoğrafçısı manken ile kıyafet arasında bir uyum sağlayarak, o giysiye bir canlılık kazandırmak zorundadır.

Moda çekiminde her ne kadar sergilenen kıyafetler, çekilen fotoğraflar açısından kolay gibi görünse de uzun bir emek sonucunda ortaya çıkan çekimlerdir. Moda çekiminde önemli olan konular; elbiseyi taşıyacak manken seçimi, mekân ve moda fotoğrafçısıdır. Moda fotoğrafçısının burada uygulayacağı taktik ve teknikler fotoğrafların sönük kalmamasına yol açacaktır. Bu da müşteriyi ürüne çekecek olan en önemli unsurdur. Moda fotoğrafçısı iyi olursa, diğerleri kendiliğinden gelecektir.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir