Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Mevsimsel Saç Dökülmesi Önlenebilir Mi? Mevsimsel Saç Dökülmesi Önlenebilir Mi?
Mevsimsel saç dökülmesi belirtileri gösteren saçlar, kendini yenileyen bir döneme girdiğinin habercisi olmaktadır. Bazı aralıklarda saçlarda dökülme meydana gelmektedir. Mevsimsel dökülmeler halk arasında devamlı... Mevsimsel Saç Dökülmesi Önlenebilir Mi?

Mevsimsel saç dökülmesi belirtileri gösteren saçlar, kendini yenileyen bir döneme girdiğinin habercisi olmaktadır. Bazı aralıklarda saçlarda dökülme meydana gelmektedir. Mevsimsel dökülmeler halk arasında devamlı olarak bahsedilmektedir. Yanlış bilgiler almamak için, öncelikle nedenlerine ve önlenebilecek taraflarına bakmak gerekmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Belirtileri

Mevsimsel Saç Dökülmesi Belirtileri Nelerdir?

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

Mevsim geçişleri, saçların dökülmesinde artışa sebep olmaktadır. Bu tür saç dökülmesi hormonların bazı dönemlerde değişime uğramasından kaynaklanmaktadır. Yazdan sonbahara veya kıştan ilkbahara geçerken, saçlar daha çok dökülmektedir. Bu durumu doktorlar normal olarak görmektedirler.

Mevsimsel Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Günde yaklaşık 100 saç telinden fazla olarak 200 civarı sayıları bulmasıdır. Bu dökülme aniden meydana gelmez. Bir gün içerisinde devam eder. Bu dökülme 1-2 hafta sürmektedir. Bu süreyi geçiyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Mevsimsel Saç Dökülmesinde Bitkisel Kürler

Mevsimsel saç dökülmesine bitkisel çözüm, evde hazırlanabilecek saç bakım kürleriyle mümkün olmaktadır.

  • Karanfil kürü için kaynamış bir bardak suya 15-20 tane karanfil tohumunu atın. İyice demlenmiş su, ıslak saçlara uygulanmalıdır.
  • Soğan suyu kürü, kükürdün saç uzatma özelliğinden dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Soğanın suyunu çıkarttıktan sonra yarım saat, suyuyla saç ve derinize masaj yapın.
  • Aloe vera jelini çıkarıp 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte karıştırın. Deri kısmına sürün. En az 2 saat bekleyin. Sonra saçınızı yıkayın.
Mevsimsel Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Mevsimsel Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm Önerileri

Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur?

Mevsimsel saç dökülmesi hangi aylarda olur? Saç tellerinin çıktığı ve birkaç yıl sürdüğü büyüme dönemi durur. Dinlenme döneminde 2-3 ay saç büyümesi olmaz. Bu dönemden sonra saçlarda dökülmeler başlar. Dinlenme döneminden sonra 3 ayda bir saçlar dökülür. Bu dökülmeler de mevsimsel geçişlere rastlar ve sonra yeniden çıkıp büyümeye başlar. En çok Eylül ve Ekim ayında dökülmeler olur. Ağustos ayında vitamin ile dökülmeler en aza indirilebilir.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir