Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Menopoz Dönemi Belirtileri Nelerdir? Menopoz Dönemi Belirtileri Nelerdir?
Menopoz adet döngüsünün son bulmasıdır. Menopoz dönemi her kadının yaşadığı bir süreçtir. Bu süreç biyolojik, genetik ve çevresel faktörlere göre değişir bu nedenle menopoz... Menopoz Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Menopoz adet döngüsünün son bulmasıdır. Menopoz dönemi her kadının yaşadığı bir süreçtir. Bu süreç biyolojik, genetik ve çevresel faktörlere göre değişir bu nedenle menopoz dönemi ne kadar sürer kesin bir bilgi yoktur.

1.Menopoz Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Adet döngünüz hemen kesilmez. Ancak en sık görülen menopoz belirtileri neler derseniz adet düzensizliği ve ani sıcaklamalarla başlar ve kişiden kişiye değişerek 10 yıla kadar sürebilir. Ancak ortalama süre olarak 3 veya 5 yıl denilebilir.

menopoz belirtileri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebiliyor.

2.Menopoz Belirtileri Neler ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her kadın menopoz öncesi bir dönemden geçer. Bu süre de bahsettiğimiz gibi kişiden kişiye değişmektedir. Bu premenopozal dönemin bazı belirtiler vardır. Bu evrede östrojen hormonu daha az salgılanmaya başlar ve adet düzensizlikleri görülür. En çok bilinen belirtilerden biri de sıcak basması ve ani terlemedir. Bu dönemde kadınlar ruhsal olarak da çok değişir. Bu depresyona kadar gidebilir. Cinsel isteksizlik ve vajinal kuruluk da en sık rastlanan belirtilerdendir. Menopoz öncesi dönemin doktor kontrolünde ilerlemesi ve olası hastalıklara karşı önlem alınması çok önemlidir.

Menopoz dönemi ne kadar sürer sorusunun yanıtında kişinin yaşam tarzı da etkili oluyor

3.Menopoz Dönemi Ne Kadar Sürer?

Menopoz dönemi her kadın için farklıdır ancak yaygın olarak 50-51 yaşlarında girildiği görünür. Menopoz dönemi bütün evreleriyle 1 yıl ile 5 yıl arası sürer diyebiliriz.

4.Menopoz Dönemi İçin Öneriler

Her zaman olduğu gibi spor yapmak ve sağlıklı beslenmek çok önem taşıyor. Özellikle menopoz döneminde ortaya çıkan kemik erimesini önlemek için olabildiğince spor yapmak ve kemiklerini güçlendirmek için beslenmeye dikkat etmek çok önemli.

menopoz adet döneminin son bulması anlamına gelir.

5.Erken Menopozu Önlemek İçin Neler Yapılabilir

Genetiğinizin önüne geçmek çok zor ancak stresten uzak durmak ve sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklarınız varsa bırakmak menopoz başlangıcı süresini uzatmada oldukça etkili olacaktır.

 

 

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir