Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Meme Kanseri Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?  Meme Kanseri Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 
Meme kanseri, memedeki doku hücrelerinin genetik yapısının bozularak normal işlev fonksiyonlarını yerine getirmemesi ve kontrolsüz olarak çoğalmasıdır. Meme Kanseri Nedenleri %99 oranında kadınlarda görülür.... Meme Kanseri Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

Meme kanseri, memedeki doku hücrelerinin genetik yapısının bozularak normal işlev fonksiyonlarını yerine getirmemesi ve kontrolsüz olarak çoğalmasıdır.

Meme Kanseri Nedenleri

%99 oranında kadınlarda görülür. Bunun nedeni meme dokusunun kadınlık hormonu olan östrojen hormonuna yoğun bir şekilde maruz kalmasından kaynaklanır. Bunu da erken adet olma, geç menepoza girme, geç yaşta doğum yapma, doğumdan sonra bebekleri emzirme sürelerini kısa tutma, sağlıksız beslenme, alkol – sigara kullanma, fazla kilolu olma meme dokusunun östrojen hormonuna daha fazla maruz kalması nedeniyle meme kanseri riskini daha çok arttıran etmenlerdir.

Meme kanseri belirtileri

Meme kanseri belirtileri

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır? 

Kişi kendi meme kontrolünü yaptığında bazı belirtiler saptayabilir. ​​​​​​Meme kanseri belirtileri farklılık gösterebilir. Ama en bilindiklerinin başında kitle vardır bu kitle etrafındaki dokularla birleşmiş ve hiç hareket etmeyen bir kitle ise, meme başında çekinti, meme ucunda akıntı, meme şeklinde bozukluklar, deride portakal kabuğu görünümü, kızarıklık gibi belirtiler varsa bir şüphelenip doktora gidilmelidir.

Meme kanseri tedavisi

 Meme kanseri tedavisinde öncelikle doktora başvurulur. Çekilen momografi sayesinde kanser hücresinin kaçıncı evrede, iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu teşhis ederek ona göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Önce cerrahi bir müdahale ile kitlenin olduğu bölge temizlenir daha sonra kanserin tipi ve çapına göre kemoterapiye gerek olup olmadığı kararlaştırılır. Eğer erken evrede ise kemoterapiye pek başvurulmaz bu yüzden şüphelenilen belirtiler olsun ya da olmasın yılda bir kez doktora gidilmelidir. Sizin şüpheleneceğiniz bir belirti belki olmamıştır. Ama öylesine kontrole gitmişsinizdir. Sağlıklıysanız ne mutlu ama belki de sizin fark edemeyeceğiniz bir evrededir o kanser hücresi erken teşhis sayesinde küçük bir tedaviyle kurtulmuş olursunuz. Nederler “Erken teşhis hayat kurtarır.” bunu unutmayın.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir