Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

KYK Borçları Silinecek mi? KYK Borçları Silinecek mi?
Ülkemizde üniversite düzeyinde öğrenim gören yaklaşık yedi milyon öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin birçoğu ise üniversite yıllarında maddi zorluk çekmemek için devlet tarafından geri ödemeli... KYK Borçları Silinecek mi?

Ülkemizde üniversite düzeyinde öğrenim gören yaklaşık yedi milyon öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin birçoğu ise üniversite yıllarında maddi zorluk çekmemek için devlet tarafından geri ödemeli olarak verilen KYK kredisi alıyor. Şu günlerde ise KYK kredi borcunun silinmesi gündemde. Geçmişte KYK kredisi alan ve şu anda o borçları ödemekle uğraşan vatandaşlar bu borçların devlet tarafından silinmesi ümidiyle gündemi takip ediyor. KYK borcu olanların aklında KYK borçları ne zaman silinecek sorusu dolaşıyor. KYK borç affı 2019′un kalan günlerinde gündemini çok yoğun bir şekilde meşgul etmeye devam edecek gibi duruyor.

Kyk borc affı 2019 gündem maddelerinden biri

KYK kredisinin işleyişini ele alacak olursak, kredi alan öğrenciler öğrenim süreleri boyunca devlet tarafından sağlanan bu krediyi alıyor. İsteyenler ise bir süre sonra kredi alımını durdurarak mezuniyet sonrası karşılaşacağı borç yükünü azaltıyor. Öğrenciler üniversite boyunca aldıkları bu kredileri mezun olduktan iki yıl sonra ödemeye başlıyor. Ödemeler bir ayda ne kadar kredi alınıyorsa o kadar ödeme şeklinde gerçekleşiyor. Örneğin aylık 500 TL alan bir öğrenci üniversite hayatı bittikten iki sene sonra her ay 500 TL olarak devlete borcunu ödüyor. Durum böyle olunca KYK borçları ne zaman silinecek düşüncesi akıllardan çıkmıyor. KYK kredi borcunun silinmesi devlete ciddi bir yük bindirebilir.

KYK borcu olanlar açısından KYK kredi borcunun silinmesi mutluluk yaratacak bir gelişme olsa da devlet açısından bakıldığı zaman büyük bir maliyet ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde KYK borç affı 2019 meclis çalışmalarında bir önergeyle gündeme gelse de kredi borçlarının silinmesini bekleyenler için olumlu bir gelişme ortaya çıkmadı. Milyonlarca insanın aklını kurcalayan KYK borçları ne zaman silinecek sorusunun yanıtını vermek ise şu aşamada mümkün görünmüyor.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir