Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Kitap Okumak Beyni Geliştiriyor Kitap Okumak Beyni Geliştiriyor
Kitap okuma alışkanlığı herkesin erken yaşlarda edinmesi gereken neredeyse zaruri diyebileceğimiz bir alışkanlıktır. “Dünyanın kapılarını bize açan kitapların bu kadar önemli olmasının sebebi nedir”,... Kitap Okumak Beyni Geliştiriyor

Kitap okuma alışkanlığı herkesin erken yaşlarda edinmesi gereken neredeyse zaruri diyebileceğimiz bir alışkanlıktır. “Dünyanın kapılarını bize açan kitapların bu kadar önemli olmasının sebebi nedir”, “Okuma alışkanlığının faydaları nelerdir” gibi sorulara cevap olması niteliğinde hazırladığımız yazıyı aşağıda inceleyebilirsiniz.

Kitap Okumak Neden Önemlidir?

Kitap okumak neden önemlidir sorusuna verebileceğimiz birçok farklı disiplinden birçok farklı cevap vardır. Biyolojik ve psikolojik olarak bu sorunun cevaplarına kısaca göz gezdirmek istiyoruz.

Kitap Okumak Neden Önemlidir?

Kitap Okumak Neden Önemlidir?

Kitap okumak ruhen sizi rahatlatır. Bunu okuma alışkanlığı olan veya az da olsa okuma yapan herkes deneyimleyerek fark etmiştir. Ruha sakinlik ve dinginlik vermesinin yanında algılama ve anlama kabiliyetinizi de geliştirerek zekanızı sivrileştirir. Bunun yanı sıra edineceğiniz bilgiler, kelime dağarcığı ve okuduklarınızın karakterinize etkileri de önemli birer etmendir. Bunun yanı sıra uykunuza da kalite getirir. Ayrıca kitap okuma alışkanlığı olan insanların Alzheimer hastalığına yakalanma olasılıklarının diğer insanlardan daha düşük oranda olduğu gözlemlenmiştir.

Kitap Okuma Alışkanlığı

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Okuma alışkınlığı doğal olarak yazma ve okuma kabiliyetinizi de geliştirir. Kelime dağarcığı daha geniş olan insanların akademik anlamda diğer bireylere göre daha başarılı olduğu da gözlemlenmiştir. Bu alışkanlığa sahip insanların kendilerini ve duygularını ifade etme yetenekleri oldukça gelişmiştir, sosyal zekalarına doğrudan olumlu etki yapan kitap okumak faydaları saymakla bitmez ama buradan hareketle 8 maddelik kısa bir liste hazırladık.

Kitap Okumanın Faydaları

  1. Okumak, beyninizdeki nöral ağları harekete geçirir.
  2. Okumak, beyin aktivitesini arttırdığı gibi plastisitesini de de arttırır.
  3. Okuma alışkanlığına sahip insanların beyinlerinde yaşlılığa ilişkin aktivite %32 oranında daha azdır.
  4. Kısa süreli hafızanızı güçlendirir.
  5. Depresyonda iseniz ruh halinize iyi gelecektir.
  6. Alzheimer hastalığına yakalanma oranınız düşecektir.
  7. Akademik başarınızı olumlu etkiler.
  8. Zekanızı keskinleştirir.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir