Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Karın Çatlaklarının Önüne Geçme Teknikleri Karın Çatlaklarının Önüne Geçme Teknikleri
Şişmanlıkta ve hamilelikte esneyip gerilen ve tekrar eski haline dönerken derinin bağ dokusundaki yırtılmalardan dolayı çatlaklar oluşmaktadır. Göğüslerde, karında ve basenlerde görülen ani büyümeler... Karın Çatlaklarının Önüne Geçme Teknikleri

Şişmanlıkta ve hamilelikte esneyip gerilen ve tekrar eski haline dönerken derinin bağ dokusundaki yırtılmalardan dolayı çatlaklar oluşmaktadır. Göğüslerde, karında ve basenlerde görülen ani büyümeler çatlakların en çok oluştuğu yer arasındadır. Çizgiler önce kırmızımsı bir hal alır kaşınır ve daha sonra sedefli gibi bir mavi izlere dönüşür. Kilo kaybından ya da hamilelikten sonra canlılığını yitiren deri üzerinde ancak güneşlenildiği zaman alt taraftan beyaz çizgiler halinde belirginleşmektedir. Bu durum üst derinin daha koyu olduğu zaman görülmektedir.

Bazı kişilerde hiç çatlak oluşmazken bazı kişilerde ise karın derisinde sarkmalar ile beraber çatlak oluşumu görülmektedir. Bu tamamen derinizin gerilmesi süresi içerisinde ona uygulamış olduğunuz esneklik arttırıcı ürünler ile beraber sizin genetik yapınız ile de tamamen ilgilidir. Tabi bu durum hamileliğinizde kaç kilo aldığınız ile de yakından ilgilidir. Genç yaşlarında bir anda 20 – 30 kilo alan ve daha sonra bu kiloları acil bir diyet ile vermiş olan birçok kişide derin çatlak izlerine rastlanılmaktadır. Yırtılmaların ve esnemelerin yaş ile alakası yoktur sadece derinin birden gerilmesi ile alakası vardır. Rahimde büyüme olduğu zaman basen ve karın derisinde de gerilmeler meydana gelmektedir. Çatlaklardan tam anlamı ile korunmanın temel yolu yavaş yavaş kilo almak ve yavaş yavaş kilo vermektir.

Çatlaklar daha kırmızımsı bir renkte iken müdahale edildiği zaman toparlanması çok daha kolay olmaktadır. Ancak beyaz sedef çizgi gibi göründükleri zaman maalesef yapılacak tek şey sıkılaştırıcı ürünler kullanmak ve görünmelerini engellemektir. Doktorlar tarafından yapılan müdahalelerde ise etkin sonuçlar alınmıştır. Genel cilt yapısında düzelmeler görülmüştür ancak kesin yok etme yöntemi henüz görülmemektedir. Bunun için ise hamileliğin ilk ayından itibaren deriye esnekliği destekleyecek kremlerin her gün sürülmesi, yavaş kilo alınıp verilmesi ve spor yapılması gerekmektedir.

KARIN BÖLGESİNDE ÇATLAK OLUŞUMUNU ENGELLEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

  • Deriye çeşitli yağlar ile masaj yaparak elastikiyetini arttırmak.
  • Sıcak su ile yıkamaktan kaçınılmalıdır.
  • Hamileliğin ilk aylarından itibaren her gün sabah ve akşam olmak üzere düzenli bir şekilde bakım ürünleri kullanmak.
  • Düzenli periyotta spor yapmak.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir