Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Kapsül Gardrop Modelleri Kapsül Gardrop Modelleri
Ülkemizde Nil Ertürk’ün çektiği bir video ile başlayan bir akım var kapsül gardrop. Çevremizde herkes bu akımın araştırmasını yapıyor. Minimalizm ile benzerliği bu akımı... Kapsül Gardrop Modelleri

Ülkemizde Nil Ertürk’ün çektiği bir video ile başlayan bir akım var kapsül gardrop. Çevremizde herkes bu akımın araştırmasını yapıyor. Minimalizm ile benzerliği bu akımı iyice dile getirdi.

Peki nedir bu kapsül gardrop?

Sürekli olarak giyecek hiç bir şeyim yok diyen insanların asıl hatası doğru parçaları kullanamamaktır. Kapsül gardrop zamansız parçalardan oluşan, ufak tefek değişikliklerle belki seneler sonra da kullanılacak, az ama kaliteli parçalardan oluşan gardroptur. Asıl olarak kapsül gardrop oluşturmak fikirden önce stille alakalıdır. Oluşan bir stil yoksa alışverişe çıkıldığında gene giyilmeyecek parçalar alınıp kapsül gardrop fikrine karşı çıkılcaktır.

Kapsül gardrop nasıl oluşturulur?

Bir sezonu en fazla 40 parçayla geçirebilir misiniz? Doğru parçaları seçerseniz cevabımız evet olabilir.

  • Basic adı verilen en klasik parçaları seçerek işe başlayabilirsiniz.
  • Öncelikle kullanmayacağınız eşyaları elden çıkarmalısınız. Eşyalarınızı 3’e ayırın. Kesin giyerim, belki giyerim ve asla giymem şeklinde. Asla giymem bölümünü elinizden hemen çıkartın. ( Bu konuda kastımız satmak yada bağışlamaktır.)
  • Liste yapmadan alışverişe çıkmayın. Böylelikle reklam oyunlarına

kanmadan ihtiyacınız olanları alabilirsiniz.

  • Bir diğer önemli nokta renk skalasıdır. Giymeyeceğiniz, kendinize yakışmayan renkleri gardrobunuzdan ve alışveriş listenizden çıkartın.
  • Çalışma hayatınız, arkadaş çevrenizde dolabınızı etkileyen bir etkendir. Örneğin haftada 6 gününüz işte geçiyorsa klasik kesim kıyafetler giyiyorsanız dolabınızı bu yönde kullanmalısınız.
  • Dolabınızı yenilemek için bir anda harekete geçmemelisiniz. Dolabınızda beğendiğiniz, çok sevdiğiniz parçalar vardır. Onları kenara kaldırıp yeni kıyafetler için bir liste oluşturun
  • Kaliteli ve uzun vadeli kıyafetlere yatırım yapın. Bugün ucuz fiyatlara alcağınız bir ürün kısa vadeli olacağı için uzun vadede daha yüksek bi fiyata gelcektir.
  • Son olarak alışverişlerinizi sezon ortası ve sezon sonu indirimlerine saklayın. Normalden çok daha uygun fiyatlara alışveriş yapmanın keyfini göreceksiniz.

MİNİMALİZM VS KAPSÜL GARDROP

Öncelikle şunu aklınızda tutun minimalizm hayatınızın her alanında kullanacağınız bir akımdır. Evinizdeki eşyalardan günlük hayatınıza sosyal medya profillerinize kadar içine alan bir akım. Minimalizmi bizi ilgilendiren kıyafet konusundan ele alıcaz. En önemli mottosu ‘daha az eşya daha çok anı’. Kapsül gardrobun amacı az eşyayı uzun süre kullanmak iken minimalizm sadeliği savunur benzerlikte burda ortaya çıkar. Gereksiz eşyaları, gereksiz desenleri, fazlalıkları ortadan kaldırarak şık olmayı amaçlar. Yani aslında ikisi de ortak bir payda da birleşirler. “Kaliteli, az ama şık”

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir