Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Tedavisi Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Tedavisi
Kadın cinsel isteksizlik sebeplerine baktığımızda hem biyolojik hem de psikolojik faktörlerin etkili olduğunu görüyoruz. Cinsel isteksizlik kadınlarda görülen cinsel sorunlar arasında en fazla karşılaşılanı.... Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Tedavisi

Kadın cinsel isteksizlik sebeplerine baktığımızda hem biyolojik hem de psikolojik faktörlerin etkili olduğunu görüyoruz. Cinsel isteksizlik kadınlarda görülen cinsel sorunlar arasında en fazla karşılaşılanı.

Kadın cinsel isteksizlik sebepleri nelerdir?

Kadın cinsel isteksizlik sebepleri nelerdir?

 

Kadınlarda Cinsel İsteksizik Sebepleri

Kadınlarda cinsel isteksizliği etkileyen çok çeşitli faktörler vardır. Hormonal değişimler, kullanılan ilaçlar, stres, psikolojik sorunlar veya ailevi problemlerden kaynaklı endişe gibi sebepler cinsel isteksizliğe sebep olabilir. Bu sebeplerin yanı sıra kullanılan bazı ilaçların da cinsel isteksizliğe neden olabilir. Örneğin, bazı antidepresanların libidoyu azaltıcı yan etkileri olduğu biliniyor.

Kadının Cinsel İsteksizliği Nasıl Giderilir?

Kadın cinsel isteksizlik tedavisinde atılması gereken ilk adım problemin asıl sebebini tespit etmek. Örneğin hormonel sorunlardan kaynaklı bir cinsel isteksizlik için tıbbi destek almak gerekirken, evlilikte yaşanan sorunlardan kaynaklı bir isteksizlik için evlilik danışmanına gitmek gerekli olabilir. Bu nedenle öncelikle odaklanmanız gereken, sizi cinsel isteksizliğe iten olası faktörler üzerinde düşünmek ve tespitleriniz doğrultusunda yol almak. Kötü giden bir evlilik, bitmek üzere olan bir ilişki bu isteksizliğin sebebinin partneriniz ile ilgili olduğu yönünde güçlü bir işaret olabilir. Kadın cinsel isteksizlik tedavisi bazen ürolojik muayene de gerektirebilir.

Kadın cinsel isteksizlik tedavisi nasıl gerçekleşir?

Kadın cinsel isteksizlik tedavisi nasıl gerçekleşir?

 

Cinsel İsteksizlik Tedavisi İçin Nereye Başvurmalıyım?

Eğer cinsel isteksizliğin hormonal bir problemden veya fiziksel bir sıkıntıdan kaynaklandığı düşünülüyorsa sağlık merkezlerinden tıbbi destek alınmalı, gerekiyorsa ürolojik muayene olunmalıdır. Sorunun kaynağı endişe, stres, aşırı yorgunluk, iş yaşantısı kaynaklı anksiyete gibi sebepler ise psikolojik destek faydalı olacaktır. İlişkide giden sorunlar, partner ile yaşanan tartışmalar gibi sebeplerde ise, psikolojik destek veya ilişki koçluğu, evlilik danışmanlığı gibi hizmetlere başvurulmalıdır.

Cinsel İsteksizlik Yaşayan Kadınların Hissettikleri

Azalmış cinsel istekli kadınların öncelikle suçluluk duygusundan uzaklaşmaları gerekiyor. Bu kimseler o denli umutsuzluğa kapılabilir ki, cinsel terapiye bile ancak partnerlerinin isteği sonucu gelmektedir.

Cinsel İsteksizlik Bir Kader Mi?

İsteksizik konusunda kendisini suçlayan, uzun süre boyunca bu konuda destek almamış kadınlar için bu çözümsüz bir sorun gibi görünmeye başlar. Oysa cinsel isteksizlik bir kader değil. Günümüzde cinsel terapi ile giderilebilmektedir. Tahmin ettiğimizden çok daha yaygın olarak görülen bu problem, tıbbi destek, psikolojik destek ve diğer danışmanlıklar aracılığıyla kesinlikle üstesinden gelinebilecek bir sorundur.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir