Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Kadın Hikayelerini Anlatan 5 Film Kadın Hikayelerini Anlatan 5 Film
Sinema kültürü içerisinde son zamanlarda güçlü kadın filmleri ön plana çıkmaya başladı. Kadın erkek ilişkisini anlatan filmler dışında daha çok kadın hikayeleri anlatan filmler... Kadın Hikayelerini Anlatan 5 Film

Sinema kültürü içerisinde son zamanlarda güçlü kadın filmleri ön plana çıkmaya başladı. Kadın erkek ilişkisini anlatan filmler dışında daha çok kadın hikayeleri anlatan filmler izleyicinin ilgisini çekmeyi başarıyor. Kadınlarla birlikte erkek sinemaseverlerin de izleyici kitlesini oluşturduğu bu filmlerden bize göre kesinlikle izlemeniz gereken 5 tanesini yazımızda sizinle paylaşmak istedik.

Hidden Figures – Gizli Sayılar (2016)

Gerçek hikaye üzerine kurulan bir film, aynı zamanda ABD’nin ilk uzay uçuşunu da konu almakta. Güçlü kadın filmleri içerisinde önemli bir yerde bulunan Gizli Sayılar, üç siyahi kadının zamanın ırkçılığı ve cinsiyetçiliği ile nasıl baş ettiğini ele alıyor. NASA’da çalışan Katherine Goble Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson’ın hayatını da anlatan bu film kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden.

Güçlü Kadın Filmleri

Güçlü Kadın Filmlerinden Biri, Hidden Figures (Gizli Sayılar)

Frida (2002)

Ünlü sanatçı Frida Kahlo’nun hayatını anlatan bu filmde, bir kadının ne kadar acıya dayanabilecek güçte olduğunu görebiliyoruz. Geçirdiği trafik kazası, kocası ile yaşadığı modern ilişkisi, döneminin tek önemli kadın sanatçısı olması ve kanatları varken ayaklara ihtiyacının olmayışı…

Hem kadın-erkek ilişkilerini hem de bir kadının başından geçenleri tüm gerçekliğiyle anlatan bir film; Frida.

Elizabeth: Golden Age – Elizabeth: Altın Çağ (2007)

Ünlü Kraliçe I. Elizabeth’in hayatını irdeleyen bu filmde, bir kraliçenin devlet işleri ile bireysel hayatını nasıl dengede tuttuğu anlatılıyor. Dönemin mükemmelliği, kostümleri ve kraliçenin hayatını anlatan bu film, kadın hikayeleri anlatan filmlerin en önemlilerinden biri.

Kadın Hikayeleri Anlatan Filmler

Kadın Hikayeleri Anlatan Filmler, Elizabeth: Golden Age (Elizabeth:: Altın Çağ)

Memoirs of a Geisha – Bir Geyşanın Anıları (2005)

32 dile çevrilen Artur Golden’ın başarılı romanı Bir Geyşanın Anıları, yazıldıktan 8 sene sonra beyazperdeye taşındı. Parasız bir ailenin, kızını zenginlerin yanına temizlikçi olarak vermesiyle Sayuri’nin geyşalığa giden yolculuğu başlar. İkinci Dünya Savaşı arifesinde geçen film; bir kadının erkekleri mutlu eden metadan, erkekleri peşinden sürükleyen bir kadına dönüşmesini en güzel şekilde anlatmakta.

Ah Belinda (1986)

Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın, senaristliğini Barış Pirhasan’ın yaptığı, başrolünde de Müjde Ar’ın bulunduğu fantastik/komedi türündeki bu film, bir kadının iki farklı hayatta nasıl bambaşka roller üstlendiğini anlatıyor. Kadın erkek ilişkilerini anlatan filmler içerisinde bu filmin büyük bir önemi bulunmakta.

Tiyatrocu olan Serap, pek istemese de Belinda adlı bir şampuanın reklamında oynamayı kabul etmektedir. Reklamda Naciye adında iki çocuklu bir ev kadınını canlandıracaktır. Fakat reklam sırasında Serap Naciye’ye dönüşür, Naciye’nin hayatı gerçek hayat haline gelir. Kadınların iş ve ilişki dünyasında yaşadıklarını anlatan bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir