Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

İş Görüşmesinde Kıyafetin Önemi İş Görüşmesinde Kıyafetin Önemi
İlk defa bir iş görüşmesine mi gidiyorsunuz? Peki, ne giyeceğiniz hakkında bir fikriniz var mı? İş görüşmesinde kıyafetin önemini biliyor ama ne yapacağınız hakkında... İş Görüşmesinde Kıyafetin Önemi

İlk defa bir iş görüşmesine mi gidiyorsunuz? Peki, ne giyeceğiniz hakkında bir fikriniz var mı? İş görüşmesinde kıyafetin önemini biliyor ama ne yapacağınız hakkında en ufak bir fikriniz yok mu? İşte size tam da bu konuda yardımı dokunacak önemli bir kaç tüyo…

Okulunuzdan yeni mezun oldunuz veya hem okuyup hem çalışmak istiyorsunuz diyelim.Okula giderken kıyafet tercihinizi genellikle spor ve rahat kıyafetlerden yana kullanırsınız. Her ne kadar şık olmayı sevseniz bile. Düşük belli bol paça kot pantolonlar, bol sweatshirt ya da t-shirtler, çeşit çeşit spor ayakkabılar ve birbirinden renkli takılar… Ama bu durum hem okuyup hem çalışmak isteyenler için zordur. Çünkü iş yerine girdiğiniz zaman okul hayatınızı dışarıda bırakır ve girdiğiniz yeni ortamın kurallarına uymak zorunda kalırsınız.

Buna bir örnek verecek olursak ilk iş görüşmesi ya da başvurusu diyebiliriz. Daha önce gitmediğiniz bir yerde nasıl davranacağım, en önemlisi ne giyip gideceğim gibi soruların kafanızda döndüğünü hepimiz biliyoruz. Özellikle kadınların. Ama kesinlikle bildiğimiz tek şey rahat kıyafetlerin olduğu gardıroba elveda demek hanımlar.

İLK İZLENİM

İlk izlenim herkes için çok önemli bir durumdur. İster sevgiliyle buluşma, ister yeni taşındığın bir yere gitme, isterse ilk iş görüşmen de. Bu izlenim işe alınma ihtimalinizi daha büyük oranda etkileyecektir. Eğer ilk gittiğiniz yer için biraz utangaç bir yapıya sahipseniz sizi güzel gösterecek olan şey dış görünümünüzdür. Bir başka deyişle dış görünümünüz kim olduğunuzu yansıtan bir ayna gibidir. Giyim tarzınızın yanı sıra; temiz ve düzgün olmanız, geldiğiniz yer, zevkleriniz, ruh haliniz sizi yansıtan etmenlerden sadece bir kaçıdır. Görüşme sırasında işi ne kadar ciddiye aldığınız ve karşınızdaki kişiye ne kadar önem verdiğiniz kıyafetlerinizden kolaylıkla anlaşılabilir.

Her sektöre veya firmaya göre giyim tarzının değiştiğini biliyoruz. Örneğin; bir banka çalışanının bir reklam ajansı personelinden daha ciddi giyindiği gibi. Bu nedenle gideceğiniz yeri önceden araştırmaya ve bilgi sahibi edinmeye özen gösterin. Bu size daha sonradan artı olarak geri dönecektir. Ancak bu şansı yakalayamazsanız umudunuzu hemen yitirmeyin. İşe kabul edilirseniz zaten gün geçtikçe iş arkadaşlarınızın kıyafetlerini bol bol inceleme fırsatı bulacaksınız. ​​​​​​​

DIŞ GÖRÜNÜM

Ayakkabı ve çoraplarınıza dikkat edin: Hepimizin sıcak havalarda çekindiği bir durumdur bu. Acaba ayaklarım kokuyor mu, ayakkabım eski görünüyor mu? Bunun gibi benzer soruların kafanızda dolaştığını biliyoruz. Özellikle resmi bir yere giderken burnu kapalı ayakkabı giymeye özen gösterin. Normal ucu açık ayakkabı ve ya terliksi babetler görüşmeyi ciddiye almadığınız izlenimini yaratır.

Hafif ama özenli bir makyajınız olsun: İyi yapılmış sade ve özenli makyaj kendinize olan güveninizin işaretidir. Aynı zamanda iş yerinde göstereceğiniz özeni de ortaya koyar. Kıyafetlerinizle uyumlu tonlarda hafif makyaj size başarılı ve profesyonel bir ifade verecektir.

Aksiliklere karşı hazır olun: Bayanların normal hayatta başına gelen en korkunç şeylerden biri de çoraplarının kaçmasıdır. Eğer iş görüşmesine giderken tercihinizi etekten yana kullandıysanız mutlaka giyeceğiniz çorabın aynısından bir tane daha yanınıza alın. Böylece yolda başınıza bir aksilik gelip çorabınız kaçarsa görüşmeden önce değiştirme şansınız olacaktır.

Rahat ve şık kıyafetler tercih edin: Seçtiğiniz kıyafetlerde güzel görünüm kadar sizin için rahatlığı da önemlidir. Ne çok dar, ne de çok bol kıyafetlerle rahat edebilirsiniz. Üzerinizde iyi duran, hareket imkanı sağlayabilen kıyafetler tercih etmeye özen gösterin. Görüşme sırasında kıyafetlerinizi düzeltmeniz hem karşı tarafın hem de sizin dikkatinizi dağıtacaktır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir