Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

İlişkilerde Kıskançlık Nedenleri Nelerdir? İlişkilerde Kıskançlık Nedenleri Nelerdir?
Her ilişkide; ister romantik, ister ailevi, isterse de dostça bir ilişkide olsun eylemin yapıldığı tarafın genellikle hoşuna giden bir durum vardır; kıskançlık. Ancak bazı durumlarda... İlişkilerde Kıskançlık Nedenleri Nelerdir?

Her ilişkide; ister romantik, ister ailevi, isterse de dostça bir ilişkide olsun eylemin yapıldığı tarafın genellikle hoşuna giden bir durum vardır; kıskançlık. Ancak bazı durumlarda kıskançlık aşırıya geldiği zaman istenilmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Bu sonuçlara değinmeden önce ilişkilerde kıskançlık nedenleri, kıskançlığın kaynağı nedir sorularına ışık tutmak istiyoruz.

Romantik İlişkilerde Kıskançlık

Romantik İlişkilerde Kıskançlık Belirtileri Nelerdir?

İlişkilerde Kıskançlığın Temel 2 Nedeni

  1. Özgüven eksikliği, yetersizlik duygusu, terk edilme korkusu, güvensizlik ve kaybetme korkusu kıskançlığı doğuran en başlıca psikolojik ögelerdir. Kıskanan kişi geçmişte zor travmalar yaşamış olabilir ve bu dönemlerde yaşanan olumsuz tecrübeler kişilik gelişiminde olumsuz etkilere neden olmuş olabilir. Örneğin romantik ilişkilerde kıskançlık yaşayan bir bireyin daha önce aldatılmış bir kişi olması, bireyin o ilişkide yaşayacağı yüksek düzeyde güvensizlik ve kaybetme korkusunu açıklayabilir.
  2. Kıskançlığı tetikleyen diğer etmenler, kişinin kendi benlik algısı ile alakalıdır. Kıskançlığın kökenleri kişinin kendini güçsüz, yetersiz, bağımsız ve arzulanır hissettirecek erotizm ve sevgi tepkilerden yoksun kalmış olduğu gençlik ya da çocukluk evrelerine kadar uzayabilir. Buradan hareketle kıskançlık, kişinin küçük düşmüş ve çaresiz hissettiği bir döneme verdiği geç bir tepki olarak anlaşılabilir. Diğer maddeden de anlaşılacağı üzere kıskançlık esasen kişinin geçmişinde yaşadığı olumsuz olayların kişilik gelişimine yaptığı olumsuz etki ile ortaya çıkmasıdır.
İlişkilerde Aşırı Kıskançlık

İlişkilerde Aşırı Kıskançlık Nedenleri Nelerdir?

İlişkilerde Aşırı Kıskançlık

İlişkilerde aşırı kıskançlık, kısa süre içerisinde ilişkinin sonunu getirebilir. Kıskançlığın patolojik düzeyde adı Othello Sendromu olarak geçer.

Othello Sendromunun Belirtileri

  1. Aşırı düzeyde kaybetme korkusu
  2. Aldatılma korkusu veya takıntısı
  3. Sevdiği kişiye karşı aşırı öfke, şiddet uygulamak ve tehdit ederek korkutmak.
  4. Komplolar ve senaryolar üretmek, sürekli takip etmek.
  5. Her şeyi kontrol altında tutma çabası, kısaca Othello sendromu belirtilerine başlıca belirtiler olarak gösterilebilir.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir