Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

İkiz Bekleyen Hamileler Nelere Dikkat Etmeli? İkiz Bekleyen Hamileler Nelere Dikkat Etmeli?
Çoğul gebelik, anne rahminin içinde bulunan bebeklerinin çokluğunu anlatan durumdur. Çoğul gebelik durumu, günümüzdeki teknolojiye bağlı olarak, ultrasonlarla hem de çok erken aylarda anlaşılabilmektedir.... İkiz Bekleyen Hamileler Nelere Dikkat Etmeli?

Çoğul gebelik, anne rahminin içinde bulunan bebeklerinin çokluğunu anlatan durumdur. Çoğul gebelik durumu, günümüzdeki teknolojiye bağlı olarak, ultrasonlarla hem de çok erken aylarda anlaşılabilmektedir. Peki, ikiz bebek bekleyen anneler bu süreçte ne yapmalı, nelere dikkat etmeli?

İkiz Gebeliklerin Görülme Sıklığı

İkiz gebelik çok nadir görülmektedir. Eşlerden bir tarafın ikiz olması durumunda ikiz gebelik geçirme oranınız, diğer gebeliklere göre daha yüksektir. Günümüzde yumurta arttırıcı ilaçlar ve tüp bebek tedavisiyle de iki gebelik geçirmeniz mümkündür.

İkiz Gebeliklerde Yaşanan Problemler

İkiz gebelikler, hem anne hem de bebekler açısından büyük risk barındırmaktadır. İkiz gebelikler, bulantı, kusmanın çok şiddetli görüldüğü gebelikleridir. Sürekli uyma hali ve yorgunluk hissi çok yüksektir. Annede kansızlık ve yüksek tansiyon görülme olasılığı yüksektir. İkiz gebeliklerde, erken doğum ve düşük riski fazladır.

İkiz Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkiz gebelikte, tekil bir gebeliğe göre doktor kontrolüne daha önem vermelidir. Doktor kontrolü altında olunmalıdır. Ayrıca, ikiz gebelikle başlayan gebeliklerin çoğu tekil olarak devam etmektedir. Bu süreçte egzersizden kaçınmalı, dinlenmeli ve bol bol sıvı tüketiminde bulunmalısınız. İkiz gebelik yakın takip gerektirmektedir. Ayrıca, ikiz gebeliklerde multivitamin ve demir alımında artırım yapılmalıdır.

İkiz Gebeliklerde Anne Nasıl Beslenmeli?

İkiz gebeliklerde tekil gebeliklere göre, 300 kalori daha fazla besin tüketimi yapılmalıdır. Hamilelik sırasında mutlaka omega 3 tüketilmelidir. Çünkü, omega 3 bebeğin hem beyni hem de göz gelişimi için çok önemlidir. Kalsiyum ihtiyacı için, süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Ayrıca, toplamda meyse suyu ve sütler dahil olmak üzere, 3 litre tüketmeniz gerekmektedir.

İkiz Gebelikte Doktor Kontrolü Nasıl Olmalı?

İkiz gebeliklerde doktor kontrolü diğer gebeliklere göre çok daha sık olmaktadır. Çünkü, ikiz gebeliklerde ilk haftalarda düşük riski son haftalarda ise erken doğum riski vardır. Ayrıca, ikiz bebek bekleyen anneler akıntı ya da kanama olduğunda doktorlarına başvurmalı, bu durumu önemsemelidir. Doktorlarıyla sürekli irtibatta kalmalıdırlar.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir