Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

İki Haftalık Gebelik İki Haftalık Gebelik
Yaşamımız boyunca kadın olarak dünyadan alabileceğimiz en büyük hediye; hamilelik ve hamilelikle gelişen bebeğimizdir. Hayat bu konuda kimilerine çok iyi davranır kimileri içinse bu... İki Haftalık Gebelik

Yaşamımız boyunca kadın olarak dünyadan alabileceğimiz en büyük hediye; hamilelik ve hamilelikle gelişen bebeğimizdir. Hayat bu konuda kimilerine çok iyi davranır kimileri içinse bu konu biraz çetrefillidir. Biz bu yazımızda hamilelik konusunda şanslı olan kısmı ele alacağız. Hamileliğin ikinci haftası aslında rahminizde bebeğinizin varlığından söz edilemez. Henüz bir embrio olan bebeğiniz yalnızca anne rahmine yerleşmeye ve ayrılmaya çalışıyordur. Hamile olduğunuzu ancak bu ikinci haftanın sonunda anlayabilir ve bebeğinizin varlığını tıbbi açıdan ancak bu süre bitiminde anlayabilirsiniz. Peki hamileliğin ikinci haftası neler oluyor?

Periyodik Düzeninizde Bozulma

Hamile kaldığınızı henüz bilmiyorsunuz fakat bedeninizde bazı hamilelik etkileri var. Henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz fakat hamileliğe dair bir takım şüpheleriniz var. Mide bulantınız ya da kusmanız var. Herhangi bir iş yaptığınızda aşırı yoruluyorsunuz ve kendinizi halsiz hissediyorsunuz.

Vücudunuzdaki Tepkimeler Artıyor

Düzenli olarak sık sık idrara çıkıyorsunuz ya da kokladığınız şeylere karşı duyarlılık gösteriyorsunuz… En önemlisi adet periyodunuz bozuldu. Evet siz hamile olma konusunda epey ısrarcısınız.

Bebeğiniz Rahminize Doğru İlerliyor

Hamileliğin ilk iki haftası bebeğinizden herhangi bir oluşum gözlenmese de vücudunuzda değişimler hissedebilirsiniz. Henüz bir parça olan bebeğiniz rahminize doğru yavaşça ilerliyor ve emplantasyonu sağlıyor.

Emplastasyon Sonrası Hamilelik

Hamileliğinizin ikinci haftası henüz bir embrio olan bebeğiniz rahminize doğru yaklaşıp, ikiye ayrılıyor. İkiye ayrılan parçaların biri embriyoyu diğeri ise plasentayı oluşturuyor. Plasenta bebeğinize besinlerin aktarıldığı bir organdır.

Bebeğiniz Beslenirken Vücut Tepki Veriyor

Plasenta ve embriyo ayrıldıktan sonra artık vücudunuz bebeğinize hizmet etmeye başlıyor. Dolayısıyla vücudunuz başta belirttiğimiz mide bulantısı baş dönme gibi tepkiler veriyor. Bu ikinci hafta sonunda anlaşılacak hamileliğiniz adet kanamanızla kilit haline dönüşüyor. Dolayısıyla şanslısınız ve tüm bu tepkiler sizde mevcutsa hamilesiniz ve bebeğiniz büyümeye çalışıyor.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir