Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Hamilelikte Sigara Ve Alkol Bebeğe Zarar Verir Mi? Hamilelikte Sigara Ve Alkol Bebeğe Zarar Verir Mi?
Sigara ve alkol her insan için zararlı birer alışkanlıktır. Bebekler yetişkin insanlara göre daha hassas olduklarından bunlardan daha çok etkilenirler. Hamilelikte Sigara Hamilelikte sigara içtim diyen... Hamilelikte Sigara Ve Alkol Bebeğe Zarar Verir Mi?

Sigara ve alkol her insan için zararlı birer alışkanlıktır. Bebekler yetişkin insanlara göre daha hassas olduklarından bunlardan daha çok etkilenirler.

Hamilelikte Sigara

Hamilelikte sigara içtim diyen anneler ve bebekleri üzerinde yapılan araştırmalara göre sigara sayısı arttıkça bebekteki hastalık sayısı ya da hastalığın şiddeti artmaktadır. Sigaranın bebekte sebep olduğu hastalıklar nadiren direkt doğumda görülmese bile gelişiminin olumsuz etkilenmesi neticesinde bebek ilerde ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelir. Ama genellikle sigara kullanan hamilelerin bebeklerinde zihinsel ve fiziksel gerilik, organlarda iyi çalışmama durumu gözlenir. Bebeklerin sağlıklarını tehlikeye atmamak için hamile kalmadan önce mutlaka sigara bırakılmalıdır.

Hamilelikte Sigara Kullanımının Doğumdan Önce Sebep Olduğu Durumlar

Sigara, bebeğin büyüyüp gelişmesi için gerekli olan kanın, oksijenin ve besinlerin yeterince bebeğe ulaşmasını engeller. Erken doğum riskini yüzde otuz artırır. Bebeğin damağının yarılmasına sebeptir. Bebeğin erken doğumu veya ölü doğumuyla karşılaşılır.

Hamilelikte Sigara Kullanımının Doğumdan Sonra Sebep Olduğu Durumlar

Doğumdan sonra ani bebek ölümü riski iki kat fazladır. Yenidoğanda astım ya da kronik akciğer hastalıkları görülür. Okul çağında matematiği anlamada zorluk,öğrenmede bozukluk, okula uyum sağlayamama, sosyalleşememe ve düşük okul performansı görülür.

Hamilelikte Alkol

Hamilelikte alkol almak bebeğin beyin gelişimini engeller ve genellikle zihin engelli bir bebeğin doğmasına neden olur. Ayrıca bebeğin sinir sisteminin gelişmesini engeller ve bunun sonucunda konuşmada güçlük, öğrenmede zorluk, hiperaktiflik, dikkat dağınıklığı görülür.

Hamilelikte Alkol Miktarı

Alkol miktarı arttıkça bebekte görülen hastalık ve anormal durumların şiddeti ve sayısında artış görülür. Kesinlikle hamilelikte alkol kullanılmamalıdır.Hamilelikte alkol aldım çünkü hamile kaldığımı henüz bilmiyordum gibi gelişen bazı vakalarda hemen hekime başvurulmalıdır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir