Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Hamilelikte Doğru Beslenme Hamilelikte Doğru Beslenme
Sorunsuz hamilelik geçirmenin şartlarından biride hamilelikte doğru beslenmedir. Beslenme anne adayı ve bebeğinin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Hamilelikte doğru beslenmeyi on adımda incelemek gerekirse... Hamilelikte Doğru Beslenme

Sorunsuz hamilelik geçirmenin şartlarından biride hamilelikte doğru beslenmedir. Beslenme anne adayı ve bebeğinin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Hamilelikte doğru beslenmeyi on adımda incelemek gerekirse ilk sırada az ama sıkça besin tüketmek yer alır. İlk üç ayda bebeğin genetik yapısının oluşumunu annenin beslenmesi etkilemediği için anne bu dönemde her şeyi yiyebilir, raf ömrü uzun olan besinlerden kaçınması bu dönem için yeterlidir.

Öğün Kontrolü Yapılmalı

Hamilelikte beslenmede ikinci ve asıl önemli adım üçüncü aydan sonra başlar. Üçüncü ay annenin psikolojik ve hormonsal olarak normal seyrettiği dönemlerdir ve bu dönemden sonra beslenme disiplin içerisinde olmalıdır. Üçüncü adımda dikkat edilmesi gereken şey alınan kalorinin bilinmesidir. Kalori alırken doğru besinlerden faydalanmak gerekmektedir.  Dördüncü adım ise hamilelikte beslenme menüsü oluşturulmasıdır. Kalori alımını arttıran anne adayı üçü ara öğün olacak şekilde günde altı öğün beslenmelidir.

Taze Olmasına Özen Gösterilmeli

Hamilelikte beslenmede beşinci adım mevsiminde ve taze gıda tüketimidir. Beslenirken dikkat edilecek altıncı unsur ise besin değeri yüksek gıdalar tüketmektir. Et ve süt ürünleri özelliklede yumurta protein açısından oldukça zengindir ve haftada üç gün muhakkak tüketilmelidir.

Hazır Gıdalar Tüketilmemeli

Hamilelikte beslenme önerilerinden yedincisi ise omega yağları açısından zengin olan kuruyemişlerin aşırıya kaçmamak koşuluyla düzenli tüketilmesidir. Beslenmede sekizinci adım ise hazır gıdaların özelliklede glisemik endeksi yüksek pastane ürünlerinin tüketiminden kaçınılmasıdır.

Alkolden Uzak Durulmalı

Dokuzuncu ve en önemli adım ise su tüketimini takip etmektir. Günde en az üç litre sıvı tüketimi yapılmalı ve su tüketimine de önem verilmelidir. Mineral zengini olan maden suyu bu dönemde tüketilebilir. Doğru beslenmede onuncu ve son adım ise alkol sigara tüketimi yapmamaktır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir