Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Hamilelikte Cinsel İsteksizlik Olur Mu? Hamilelikte Cinsel İsteksizlik Olur Mu?
Hamilelikte cinsel isteksizlik olgusu, regl dönemi sendromu gibi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kadınların bir kısmında cinsel istekte herhangi bir değişim gözlemlenmezken, birçoğunda cinsel isteksizlik... Hamilelikte Cinsel İsteksizlik Olur Mu?

Hamilelikte cinsel isteksizlik olgusu, regl dönemi sendromu gibi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kadınların bir kısmında cinsel istekte herhangi bir değişim gözlemlenmezken, birçoğunda cinsel isteksizlik görülmektedir. Hamilelik dönemi, kadınların bedeninde inanılmaz değişimler yaşadığı bir dönemdir. Hormon aktivitelerindeki artışın genellikle cinsel isteği arttırıcı bir etki yapması beklenir. Çoğunlukla cinsel istek artar ancak bu her kadın için geçerli değildir. Peki, anne adaylarının bu dönemde cinsel isteklerindeki düşüşün başlıca nedenleri nelerdir?

Hamilelikte Cinsel İsteksizlik

Hamilelikte Cinsel İsteksizlik

Hamilelikteki Cinsel İsteksizliği Nedenleri

 1. Hamilelikte salgılanan hormonların etkisi kadınlarda depresif duygulara yol açabilir. Bu duygular cinsel isteksizliği tetikleyebilir.
 2. Vücudun bu dönemde büyük bir değişim ve dönüşüme girmesi kadınlarda olumsuz duygu ve düşüncelere neden olabilir.
 3. Kadınlarda gelişen; cinsel ilişki ve orgazm sırasında gerçekleşen kasılmaların bebeğe zarar verebileceği düşüncesi bilinçaltında bir kaygı ve endişe oluşturarak kadını cinsel ilişkiden uzak tutabilir.
 4. Hamilelik döneminde tat alma ve koku duyuları hassaslaşır. Bu durumda bazı kokulara karşı kadınların aşırı tepki ve tiksinme göstermesine neden olabilir.
 5. Kadınlardan bazıları bu dönemde cinsel ilişkinin düşüklere ya da erken doğuma neden olabileceğini düşünebileceğinden, bebeğin cinsellikten etkilenmemesi adına isteksiz davranabilirler.
 6. Hamileliğin ilk 5 ayında ortaya çıkan şiddetli ve sulu akıntılar çoğu anne adayı tarafından tiksindirici bulunabilir. Eşlerinin de aynı düşüncede olacağı kaygısı kadını cinsellikten uzaklaşabilmektedir.

Hamilelikte Cinsel İstek Nasıl Artar?

Hamilelikte cinsel isteksizlik için ne yapmalı sorusuna tavsiyemiz; doğal gıda tüketiminin faydalı olabileceği yönündedir. Belirtilen gıdaları nasıl tüketeceğinizi doktorunuzla da konuşarak öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz. Bunlara birkaç örnek vermemiz gerekirse;

Hamilelikte Cinsel İsteksizlik İçin Ne Yapmalı?

Hamilelikte Cinsel İsteksizlik İçin Ne Yapmalı?

 1. Safran
 2. Muskat
 3. Karanfil
 4. Gül
 5. Tarçın
 6. Yasemin
 7. Arı ürünleri
 8. Ginseng
 9. Kakao
 10. Ashwagandha

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir