Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Hamilelikte Aylara Göre Egzersiz Nasıl Yapılır? Hamilelikte Aylara Göre Egzersiz Nasıl Yapılır?
Egzersiz hamilelikte de oldukça faydalıdır. Fakat hamilelikte doktora danışıldıktan sonra egzersizler yapılmalıdır. Kilo alımı hızla arttığından meydana gelen bel ve sırt ağrılarının önüne geçmek... Hamilelikte Aylara Göre Egzersiz Nasıl Yapılır?

Egzersiz hamilelikte de oldukça faydalıdır. Fakat hamilelikte doktora danışıldıktan sonra egzersizler yapılmalıdır. Kilo alımı hızla arttığından meydana gelen bel ve sırt ağrılarının önüne geçmek içinde hamilelikte egzersiz hareketleri yapmak gerekmektedir. Hamileliğin ilk üç aylık dönemlerinde vücudu ileride alacağı kiloya karşı hazırlamak gerekmektedir. Bu dönemde kasları kuvvetlendirmeye çalışılmalıdır. Hafif tempolu yürüyüşler ve aerobik egzersizleri yapılmalıdır.

Hamilelikte Egzersizler Ne Zaman Başlamalı?

Hamilelikte egzersizler ne zaman başlar sorusuna ilk üç ay içerisinde cevabı verilebilir. Gebelikte egzersiz hareketlerine devam edilecek olursa sırada 3-6 aylık dönemdeki egzersizler yer alır. Bu dönemde hafif egzersizler yapılmalıdır. Sırt üstü yapılan egzersizler bebeğe zarar vereceği için tercih edilmemeli yan pozisyonda yapılabilecek egzersizlere ağırlık verilmelidir. Hamileliğim tüm dönemlerinde olduğu gibi yapılan yoga ve pilates mental ve fiziksel olarak iyi gelecektir.

Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte yürüyüş bir diğer egzersiz çeşitidir. Zorlamadan hafif tempolu yürüyüşler sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeyi sağlayacaktır. Hamileliğin 6-9 aylık dönemlerinde ise hareket kısıtı iyice artacaktır. Yine bu dönemde de sırt üstü hareketler bebeğe zarar vereceği için uzak durulması gereken hareketlerdir. Oturarak yapılan egzersizler tercih edilmelidir. Bu dönemde yapılacak en iyi egzersizler yine yürüyüş ve pilatestir.

Yoga ve Pilates önemli

Hamile egzersizleri evde yapılması kolay olan egzersizlerdir. Özellikle bacak kaslarını çalıştırmaya yönelik egzersizler yapmak doğum esnasında oldukça kolaylık sağlayacaktır. Düzenli olarak yapılan yoga ve pilates doğum sırasında faydasını gösterecektir.

Hamile Egzersizlerinin Faydaları

Hamilelikte yapılan sporlar bel ve sırt ağrılarına iyi gelmekte, kilo alımını düzene sokmaktadır. Normal doğumlar için kolaylaştırıcı etkisi bulunan egzersizler hamilelik döneminde uyku problemi yaşayan anneler içinde faydalıdır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir