Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Glutensiz Beslenme Nedir, Nasıl Yapılır? Glutensiz Beslenme Nedir, Nasıl Yapılır?
Özellikle çölyak hastalığına tedavi yöntemi olarak uygulanan glutensiz diyet toplum içerisinde git gide popülerleşmekte. Glutensiz beslenmek için uzak durmanız gereken birtakım besinler mevcuttur. Bu programın... Glutensiz Beslenme Nedir, Nasıl Yapılır?

Özellikle çölyak hastalığına tedavi yöntemi olarak uygulanan glutensiz diyet toplum içerisinde git gide popülerleşmekte. Glutensiz beslenmek için uzak durmanız gereken birtakım besinler mevcuttur. Bu programın detaylarına aşağıda değindik.

Glutenli Besinler Neden Tüketilmemeli?

Günlük yaşamda çok sık kullanılan bu besinleri bir anda hayatınızdan çıkarmak o kadar da kolay bir iş değildir. Tahılların içerisinde bulunan bir protein cinsi olan gluten yiyeceklere akışkanlık kazandırma özelliği taşımaktadır. Bu da yiyeceklerin daha kıvamlı olmasını sağlar. Besinlerin sindirimini güçleştirmesinin yanında, yorgunluk, ishal, cilt rahatsızlıkları gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Glutensiz beslenmek

Glutensiz beslenmek

Glutensiz beslenmek tam olarak ne gibi faydalar sağlar diye soruyorsanız yanıtı aşağıda bulacaksanız.

Glutensiz Beslenmenin Avantajları

  • Glutenli besinler yenildikten sonra kişide, halsizlik, yorgunluk, şişkinlik ve bulantı gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle glutensiz beslenmek bu sorunların önüne geçer.
  • Çölyak hastalığının başat belirtisi olan bağırsak dokusundaki zedelenmesi sonucu oluşan sindirim sorununu azaltmaktadır.
  • Ayrıca yapılan bilimsel çalışmalara göre glutensiz beslenme otizmli hastaların semptomlarını da hafiflettiğini kanıtlamıştır.

Sağlıklı ve uygulaması da bir o kadar zor olan glutensiz beslenme nasıl olur sorusuna yanıtını aşağıda verdik.

Glutensiz Beslenme Nasıl Olur?

Arpa, buğday ve çavdar bulunan tüm besinleri hayatınızdan çıkararak bu sağlıklı beslenme programına başlayabilirsiniz. Karabaklagiller, yumurta, et ürünleri, taze ve kuru meyve sebzeler ve yağlı tohumları rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Glutensiz beslenme önerileri

Glutensiz beslenme önerileri

Glutensiz beslenme önerileri adlı aşağıda belirtilen listedeki tavsiyelere uyarak sağlığınıza katkı da bulunabilirsiniz.

Glutensiz Beslenme Önerileri

Makarna, ekmek, noodle, kek, bulgur, börek, pasta, kurabiye, pizza, simit, nişasta ve tarhana gibi şekerli yiyecekleri hayatınızdan çıkararak bu beslenme programına başlayabilirsiniz. Fakat iyi haber, pirinç ve mısır ununu rahatlıkla tüketebilme özgürlüğüne sahipsiniz.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir