Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Geçmişten Günümüze Kol Saati Modası Geçmişten Günümüze Kol Saati Modası
GENEL BAKIŞ Geçmişte vakti öğrenmek için baktığımız en büyük,küçük yardımcımızdı kol saatlerimiz. Eskimeden,kırılıp bozulmadan ya da kaybolmadan yenisini almak lükstü.Gün geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe... Geçmişten Günümüze Kol Saati Modası

GENEL BAKIŞ

Geçmişte vakti öğrenmek için baktığımız en büyük,küçük yardımcımızdı kol saatlerimiz. Eskimeden,kırılıp bozulmadan ya da kaybolmadan yenisini almak lükstü.Gün geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe saatlerimizin sayısı arttı,kullanım amacı değişti.Vakti,akıllı telefonlarımızdan öğrenir olduk. Artık kıyafetlerimizin tamamlayıcısı,renkli ve kimi için de pahalı aksesuarlarımız olmaya başladı kol saatleri. Fakat hâlâ çok güzel ve şimdilerde daha bi fonksiyonel oldular.

Işıkları, tarih ve kronometreleri, su geçirmez özellikleri bazılarında hesap makinesi özelliği v.b.

Hal böyle olunca alım amacınıza göre çeşitli fiyat ve kalitelerde saat bulmak mümkün oldu ve amacına göre almanızda daha mantıklı gibi.

Sadece aksesuar amaçlı alıyorsanız daha uygun fiyatlı rengarenk çeşit çeşit saatler bulmanız mümkün.

Hem saatim olsun hem kullanışlı dayanıklı hem de kaliteli olsun diyorsanız daha pahalı markalardan da bol çeşitler bulabilirsiniz.Bu durumda saatin özellikleri de sizin için önemli olacak.Kadran rengi, kasa çapı,kalınlığı, materyali,su geçirmezlik,çalışma şekli,kordon mekanizması,kordon tipi…

1. Kasa Çapı : Genellikle erkek ve kadın çeşitlerinde değişiklik gösterir.

Erkek modellerde 40 cm çapından başlayıp istediğiniz büyüklüğe kadar değişebiliyor.

Kadın modellerde ise cm de cm çaplarda saatler bulabilirsiniz.

2.Kasa Materyali :Pirinç üzerine altın, gümüş kaplama,çelik , çelik üzeri altın kaplama, titanyum, bicolor, som altın ,platin gibi materyaller kullanılmakta.Zevkinize ve kullanım yerine göre tercihte bulunabilirsiniz.

3.Su Geçirmezlik:

1atm 10 m; Günlük kullanıma uygundur.Ancak dikkatli kullanılması gerekir ve yüzmeye, duşa dayanıklı değildir.

5 atm 50 m; Günlük kullanıma uygun olmakla birlikte duşa, yüzmeye dayanıklıdır ancak dalmaya ve su sporlarına değil.

10 atm 100 m: Yüzmeye ve 10 metreye kadar basınca dayanıklıdır

20 atm 200 m: Dalış için uygun en düşük dayanıklılık seviyesidir.

100 atm : Derin dalış için uygun olan seviyedir.

4.Kordon&Kayış : Bu kısımda kayış yada bilezik kullanılmakta.Son zamanlarda kayış görünümlü bilezikler de üretiliyor.Kullanım kolaylığı sağlaması avantajlı.Kayışlarda deri, gerçek ve ya suni deri kullanılmakta.Ek olarak kauçuk da kullanılıyor.Bilezik genelde kasayla aynı materyalden üretiliyor.Genelde katlamalı olarak dizayn edilir.

Burda da bilek inceliği ve kalınlığına göre tercih yapabilirsiniz.Bilezikli modeller yetkili servislerde genişletilip daraltılabilmektedir.Bazı modellerde bu kısımda özel taş işlemelerde bulunabiliyor.

5.Saat Makinesi :

Mekanik Saatler : Kurulu zembereğin çevrilmesiyle enerji üretimi sağlanır.

Elektronik Saatler: Pilden üretilen elektrik enerjisiyle çalışır.

6.Cam: Genellikle safir kristal kullanılan camlar çizilmelere darbeye dayanıklıdır.Bunun dışında mineralden üretilen camlar daha çabuk çizilsede dayanıklıdır.

Bunlar dışında kadranında akrep ve yelkovan olan saatler analog ; digital bir gösterge ile saati gösterenler ise dijital saat olarak adlandırılır.

Tercihinize göre sadece saati gösteren ya da ek olarak tarih,gün, kronometre, ışık ve bazı dijital modellerde hesap makinesi gibi ek özellikleri olan saatler de bulabilirsiniz.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir