Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Evlilik Terapisi Nedir? Evlilik Terapisi Nedir?
Evlilik terapisi nedir, hep birlikte cevaplayalım. Evlilik terapisi çiftler arasında yaşanan problemlere profesyonel olarak çözüm bulma amacını taşır. Evlilik ve çift terapisi iki insan... Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik terapisi nedir, hep birlikte cevaplayalım.

Evlilik terapisi çiftler arasında yaşanan problemlere profesyonel olarak çözüm bulma amacını taşır. Evlilik ve çift terapisi iki insan arasındaki sıkıntıları çözümlemek için geliştirilmiş bir psikoterapi biçimidir. Evlilik terapisinde aile terapisinden ayrı olarak yalnızca iki kişi üzerine çalışılır. Fakat aile terapisinde eşler, çocuklar, ailenin diğer üyeleri terapiye dahil edilebilir.

Evlilik ve Çift Terapisi

Her uzman evlilik terapisi uygulayamaz. Bunun için çeşitli eğitimlerden geçmeleri gerekir. Özel merkezlerde ya da hastahanelerde çalışan evlilik terapistleri öncelikle ilişkide yaşanan sorunun şiddetini anlamak için bazı testler uygulayabilir. Bu nedenle evlilik ve çift terapisi üzerinde çalışmalar yapmış uzmanları seçmeniz önemlidir.

Evlilik ve Çift Terapisi

Evlilik ve Çift Terapisi

Zaman içinde değişim gösteren toplumsal koşulların kadın-erkek arasındaki ilişkileri de etkilediği gözlemlenmektedir. Kadının çalışma hayatına atılmasıyla süregelen rollerin değişmesi başta çekirdek aile yapısı olmak üzere hayatın birçok alanında farklı formlar gözler önüne çıkmaktadır. Evlilik ve çift terapilerinin arttığı bu dönemde kadın ve erkeğin karşılıklı olarak birbirlerinden beklentilerinin fazlalaştığı söylenebilir. Burada şunu vurgulamak gerekir ki, evlilik ve çift terapisine başvuran kişiler sorunlu kişiler değil ilişki de oluşan sorunu çözmek amacıyla hemfikir kişilerdir.

Evlilik ve Aile Terapisi

Aile terapisi, aile bireylerinin birbiri ile ilişkisini konu edinir. Aile terapisinde önemli olan iletişime odaklanmaktır. Çift terapisinde olduğu gibi tek tek bireyler üzerinde odaklanma yapılmaz. Terapist sorunların nedenleri zincirleme olarak devam ettiğinden nedene değil aradaki iletişime yoğunlaşır.

Evlilik ve Aile Terapisi

Evlilik ve Aile Terapisi

Evlilik ve Çift Terapisti, Evlilik ve Aile Terapisti Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle terapistin objektif olması ve eleştirel tutum sergilememesi en önemli özelliktir. Sorunların çözüme ulaşacağına dair size veya ailenize güven vermelidir. Eğer sizde partnerinizle çözümünü bulamadığınız bir sorun yaşıyorsanız evlilik ve çift terapistinin kapısını çalmakta geç kalmamalısınız. Aile ortamınızda yaşanan bir huzursuzluk varsa bu konuda da size yardımcı olacak en iyi kişi, profesyonel eğitim almış evlilik ve aile terapisti olacaktır.

 

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir