Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

En Sık Rastlanan Kadın Hastalıkları En Sık Rastlanan Kadın Hastalıkları
Kadın hastalıkları kanama bozukluğu ve akıntılı hastalıklar  başta olmak üzere pek çok kadında sık görülebilmektedir. Çoğu hastalık erken teşhiste tedavi edilirken kadınların muayene korkusu ve iş... En Sık Rastlanan Kadın Hastalıkları

Kadın hastalıkları kanama bozukluğu ve akıntılı hastalıklar  başta olmak üzere pek çok kadında sık görülebilmektedir. Çoğu hastalık erken teşhiste tedavi edilirken kadınların muayene korkusu ve iş temposundan vakit bulamamaları ileride olabilecek ciddi hastalıklara davetiye çıkarıyor. Öyle ki kadın hastalıkları isimleriyle bile korku saçıyor. Peki nedir bu hastalıklar ve kadın hastalıkları belirtileri nelerdir?

Kısırlık

Sigara, alkol, çevresel etmenler ya da doğuştan gelen sorunlar nedeniyle kadınlarda kısırlık gözlemlenebilir. İlk aşamada belli hormon tedavilerine başvurulur ancak bazı durumlarda istenilen sonuç tüp bebek tedavisinde bulunur.

Miyom

Kas çoğalması olarak bilinen miyomlar rahimde en sık görülen iyi huylu tümörlerdir. Östrojen hormonu ve genetik yatkınlıktan dolayı olduğu bilinir. Her 5 kadından 1’inde görülür. İlaç tedavisi ya da cerrahi işlem sonucu tedavi edilebilir.

Kadın Hastalıkları İsimleri

Kadın Hastalıkları İsimleri

Polikistik Over Sendromu

Son yıllarda kadınlarda çok sık görülen, doğurganlığı olumsuz etkileyen ve birçok hastalığa davetiye çıkaran bir kadın hastalığıdır. Yumurtalıklarda küçük, iyi huylu çok sayıda kist olarak görülür. Bu hastalıkta yine her hastalık gibi erken teşhis çok önemlidir. Belirli hormon ilaçlarıyla tedavi edilebilir.

Rahim Ağzı Kanseri

Kadınlarda en sık görülen 2. hastalıktır. HPV virüsü neden olur. Bu virüsü vücut savunma sistemimiz yener. Ancak bazı durumlarda virüs daha dirençli çıkar ve rahim ağzı kanserine dönüşür. Bu kanseri yenmede düzenli yapılan smear testi çok önemlidir.

Endometriozis

Rahim içi zarının rahim dışında, vücudun bacak yerlerinde görülmesine denir. Hormon tedavisi ya da ameliyatla tedavi edilir.

Kadın Hastalıkları Kanama

Kadın Hastalıkları Kanama Belirtisi

Meme Kanseri

Meme dokusunda oluşan kontrolsüz çoğalan tümörlerdir. Kadınlarda en sık görülen hastalıkların başında geliyor. Bu hastalığı yenmenin tek yolu erken teşhis yoksa tümör yakındaki lenf dokularına ve daha sonra organlara yayılıyor ve tedaviyi imkansız hale getiriyor. Evde yapacağınız elle muayene bile hayatınızı kurtarabilir.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir