Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Empati Nedir? Nasıl Kurulur? Empati Nedir? Nasıl Kurulur?
Hayatımızı kolay ve yaşanabilir hale getiren duygudur Empati (Eş duyum). Sözlük anlamı nedir? Bir başka kişinin yerine kendinizi koyabilmek. Ben ise şöyle özetliyorum. Bir... Empati Nedir? Nasıl Kurulur?

Hayatımızı kolay ve yaşanabilir hale getiren duygudur Empati (Eş duyum).

Sözlük anlamı nedir? Bir başka kişinin yerine kendinizi koyabilmek. Ben ise şöyle özetliyorum. Bir başkasının yerine, konumuna, durumuna göre, yaptıklarını anlamlaştırmak. Empati neden güçlü bir duygudur biliyor musunuz? Zaman bizi öyle bir hale getirdi ki, empati kurmakta zorlanır olduk ve ne yazık ki Hayat yeterince bu kadar zor ve çekilmez iken, hayatın getirdiği bu zorluklardan bir de karşı tarafı anlama çabasına girmeden, kendimizi yalnızlaştırdık. Hayırlı olsun; bir dert de yalnızlığımız dan doğdu. Güle güle büyütelim. Bencil olduk, duyarsızlaştık ve biz böyle insanlar oldukça peşimizden gelen nesli( kardeşimiz, çocuğumuz) de bencilleştirdik yada bencilleştireceğiz.

Diyelim ki sokakta yada avm nin ortasında zor durumda olan bir anne. Israrla ağlayan çocuğunu susturmaya yada ikna etmeye çalışıyor. Bu arada bu durumdan sıkılmış tabi. Dayanamaz ve çocuğuna “artık şunu kes” diye bağırır. Bir çoğumuz ne yaparız? ‘nasıl anne bu, çocuğuna nasıl bağırıyor’ deriz. Bir başkası da şunu yapar, çocuğun yanına gider ve bu şekilde bağırdığında kötü göründüğünü, annesinin üzüldüğü anlatır yada çocuğun aklını dağıtmak için bir şeyler bulmaya çalışır. İşte empatiyi yapabilen insan bu insandır. Çünkü insani olarak dayanamayacağımız noktalar vardır. Bu kimine göre 1. Kademe kimine göre 3. Kademe. Eleştirmeden önce o insanların yerine kendini koyabilmek, o anneyi mutlu eder. Mutluluk duygusu ile daha sabırlı olmaya çalışır yada şükretme duygusunu öğrenir. Tıp kı şu Down Sendromlu çocukların oynadığı reklamda ki gibi.

Bu yüzden ben bireysel olarak inanıyorum ki. Empati duyguyu, İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilmek, Başka insanların hayatlarına dokunabilmek ve dünyayı başkalarının bakış açılarından da görebilmek açısından çok önemlidir. Çünkü bu duyguların, beraberinde sevgi, barış ve Adalet’i sağlanabileceğine inanıyorum. Sevgiler…

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir