Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Düzenli Cinsel Yaşamın Sağlığa Olumlu Etkileri Düzenli Cinsel Yaşamın Sağlığa Olumlu Etkileri
Ülkemizde hala bir tabu olma durumundan çıkamamış cinselliğin ilişkiye ve sağlığımıza olan faydalarından bahsetmek istiyoruz. Düzenli cinsel yaşam evli ya da bekar her insanın... Düzenli Cinsel Yaşamın Sağlığa Olumlu Etkileri

Ülkemizde hala bir tabu olma durumundan çıkamamış cinselliğin ilişkiye ve sağlığımıza olan faydalarından bahsetmek istiyoruz. Düzenli cinsel yaşam evli ya da bekar her insanın düzenli bir cinsel hayatı olması gereksinimini uzmanlar ruhsal ve fiziksel sağlığımız açısından önem arz ettiğini bildirmekte. Ruhsal olarak etkilerini ise hepimiz aşağı yukarı tahmin edebiliyoruz.

Düzenli cinsel ilişki haftada kaç kez olmali

Düzenli Cinsel Hayat Nasıl Olmalı?

Seks esnasında vücudumuzun salgıladığı seratonin hormonu bizi mutlu kılarak olumlu katkılarda bulunur, kendimize güvenimizi ve özsaygımızı arttırır. Bunun yanında aile birlikteliğini ve devamlılığını da destekler. Buradan hareketle düzenli cinsel yaşam hem kendi hem eşinizin ruhi ve fiziksel sağlığı açısından olmazsa olmaz insani bir gereksinimdir.

Düzenli cinsel yaşamın faydaları saymakla bitmez, uyku problemlerine, kalp damar rahatsızlıklarına, baş ağrısı ve kan basıncını düzenlemesi gibi daha birçok faydası vardır. Özellikle cildi genç tutup yaşlanmayı geciktirdiği gibi felç kalma riskini de azaltmaktadır. Peki bunların yanı sıra asıl üstüne düşmemiz gereken bir konu var. Toplumumuz bu konuda da kulaktan dolma bilgilere sahip olduğu için düzenli cinsel hayat nasıl olmalı sorusunu netliğe kavuşturmaya çalışacağız.

Duzenli cinsel hayat nasıl olmalı

Düzenli Cinsel İlişki Haftada Kaç Kez Olmalı?

Bu soru sorulduğunda genellikle insanların kafasında düzenli cinsel ilişki haftada kaç kez olmalı, hangi periyotlarda olmalı gibi sorular beliriyor. Bu konuda uzmanların önerisi seks yapmanın sıklığından daha çok “düzenli olmasının” önemini vurgulamakta. En az 20 günde 1 defa seks yapılmasını önermekte olup haftada 1-2 kere seks yapmanın normal ve sağlığınız açısından olumlu etki yapacağını vurgulamakta. Bunun yanında düzenli olmasını kesinlikle şart koşup, aksi takdirde hormon seviyelerinin alt üst olacağını söylemekteler. Ayrıca abartı sayılarda ve uzun süreli seksin faydadan çok sağlığınıza zarar getireceğini bildiriyorlar.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir