Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Dört Haftalık Gebelik Dört Haftalık Gebelik
Biz kadınların hayattan aldığı en özel hediye hamileliktir.  Evliliğin ikinci aşaması olan bebek sahibi olma serüveni bilindiği üzere 9 ay 10 gün sürmektedir. Bu... Dört Haftalık Gebelik

Biz kadınların hayattan aldığı en özel hediye hamileliktir.  Evliliğin ikinci aşaması olan bebek sahibi olma serüveni bilindiği üzere 9 ay 10 gün sürmektedir. Bu serüvenin en anlaşılmaz  fakat bir o kadar da özel tarafı da hamileliğinizin ilk haftalarıdır. Bu haftalardan 4. hafta artık o süpriz cümleyi kurabileceğiniz bir haftadır. Evet! Hamilesiniz!

Periyodik Düzeninizde Bozulma

Henüz bir embrio olan bebeğiniz rahminize iyice yerleşmiş ve plasenta ilk üç haftaya oranla daha çok gelişmiştir. Bu gelişmeyle aynı oranla bebeğiniz olan embriyoda büyümüştür. Büyük dediğimize bakmayın bebeğiniz bir mercimek büyüklüğünde ve 1 milimdir. Ve adetinizdeki periyodik düzen tamamen bozulmuş ve regli olmamanız gündeme gelmiştir. Kısacası hamilelik testi yapma zamanınız çoktan gelmiştir.

Vücudunuzdaki Tepkimeler Artıyor

Hamileliğin dördüncü haftası vücudunuzda halsizlik artmış, göğüs uçlarınızda sızılanma gözlenmiş, kusma ya da kokulardan hoşlanmama gibi fazlasıyla belirgin hamilelik göstergeleri yaşayabilirsiniz.

Bebeğiniz Sizinle Birlikte Gelişiyor

Hamilelik süreciniz içinde dördüncü hafta artık bebeğiniz 1mm’dir ve rahminize tamamen yerleşmiştir. Plasentadan beslenmekte ve hızla gelişmektedir. Bu oranda siz de vücut olarak değişmektesinizdir. Kalbiniz daha hızlı atmakta ve hamilelik hormonları vücudunuza yerleşmektedir.

Embriyonuz ya da Bebeğiniz Üç Katmana Ayrılıyor

Hamileliğinizin dördüncü haftası anne rahminde yerini alan ve doğuma kadar da orada bulunacak embriyonuz burada gelişimi için üç katmana ayrılır. Bebeğinizin sinir sistemini oluşturacak endoderm, kalp ve cinsel organ gibi organları oluşturacak mezoderm ve sinir sistemini tamamlayacak ektoderm…

Bebeğiniz Oluşurken Vücudunuz

Dört haftalık gebelikte bedensel olarak hamile olduğunuz dışarıdan görünmez. Yani karnınızda herhangi bir şişlik oluşmaz. Bedensel olarak halsizlik, uyku sırası ağız salyası, kasıklarda ve karında ağrı, sıkça idrara çıkma dört haftalık hamilelikte görülen tepkilerdir.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir