Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Doğum Sonrası Sağlıklı Kalmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Doğum Sonrası Sağlıklı Kalmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Doğum, insanoğlunun çekebileceği en yüksek acılardan biri, bir insan dünyaya getirmenin mutluluğunu ve endişesini aynı anda yaşayan annenin hayatında unutamayacağı anlardan en değerlisi. Bildiğiniz... Doğum Sonrası Sağlıklı Kalmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum, insanoğlunun çekebileceği en yüksek acılardan biri, bir insan dünyaya getirmenin mutluluğunu ve endişesini aynı anda yaşayan annenin hayatında unutamayacağı anlardan en değerlisi. Bildiğiniz üzere 2 çeşit doğum vardır, normal ve sezaryen doğum. 9 aylık sancılı sürecin sonunda rahim kasılmalarıyla başlayan ve vajinal yolla gerçekleşen normal doğumdan sonra yavrusunu kollarına alan annenin yeni tanışmış olduğu normal doğum sonrası yapılması gerekenler sıfatıyla kollarının arasında bulunan yavrusundan hariç baş etmesi gereken bir problem daha vardır. Biz de bu konu hakkında annelerimizi ve anne adaylarımızı bilgilendirmek istedik.

Normal doğum sonrası yaplması gerekenler nelerdir?

Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  1. Doktorlar doğum sonrasında yapılması gerekenlerin en başında annelere yazdıkları ilaçları kesinlikle düzenli kullanmalarını söylemektedirler.
  2. Dikişlerin bakımına özen gösterilmelidir.
  3. Anne bebekle beraber uyumalıdır.
  4. Normal doğum sonrası kanama bir ay sürer ve annenin ped kullanmasında fayda vardır.

Bunların haricinde elbette hamilelik döneminde olduğu gibi anne doğum sonrasında da sağlığına dikkat etmelidir. Doğumdan sonraki 40 güne tekabül eden “lohusalık dönemi” anne açısından kritik bir dönemdir. Annenin olabildiğince kendine stres yaratan durumlardan uzak tutması fiziksel ve özellikle ruhsal sağlığı açısında büyük önem taşımakta. Anne bu dönemde, hamilelik sonrası egzersiz programlarını öğrenerek uygulamalı ve doğum sonrası beslenme programını düzenlemeli ve uygulamalıdır. Bizlerde sizleri uzman doktorların ısrarla üzerinde durduğu bebeğin sağlığı açısından çok büyük önem arz eden hamilelik sonra yenmemesi gereken besinler hakkında bilgilendirmek amaçlı aşağıya küçük bir liste hazırladık.

Doğum sonrası beslenme programı nasıl olmalı?Doğum sonrası beslenme programı nasıl olmalı?

Doğumdan Sonra Yenmemesi Gerekenler:

  1. Çiğ et ve balık
  2. Kafein
  3. Gazlı ve alkollü içecekler
  4. Kavun, erik, üzüm mandalina gibi meyveler gaz yapar.
  5. Kurubaklagiller
  6. Brokoli,soğan, sarımsak ve lahana gibi yiyeceklerin tüketilmesi önerilmiyor.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir