Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Doğum Sonrası Hamile Yogası Doğum Sonrası Hamile Yogası
Hamile Yogasının Önemi Hamilelikte hızlıca alınan kilolar neticesinde annenin vücudunun iskelet sisteminde aksaklıklar meydana gelir. Kiloların neden olduğu ağrı belde, sırtta, omuzlarda, bacaklarda ve kalçada... Doğum Sonrası Hamile Yogası

Hamile Yogasının Önemi

Hamilelikte hızlıca alınan kilolar neticesinde annenin vücudunun iskelet sisteminde aksaklıklar meydana gelir. Kiloların neden olduğu ağrı belde, sırtta, omuzlarda, bacaklarda ve kalçada hissedilir. Neredeyse tüm vücudu etkileyen bu ağrıları hafifletmek için yoga bir çözümdür. Çünkü yoga yavaş ritimli hareketlerden oluşur böylece hamileler ve yeni doğum yapanlar için idealdir.

Yoganın Hamilelere Etkisi

Hamile yogası kişiyi öncelikle fiziksel olarak rahatlatır. Vücuttaki kanın akışını düzenler. Ayrıca enerjinin dengelenmesiyle psikolojik rahatlamayı da sağlar.

 

Doğum Sonrası Yoganın Önemi

Hamile yogası nasıl yapılır ise doğum sonrası yogası da aynı hareketlerle yapılır. Doğumun vücutta yaptığı büyük değişikliğin sindirilmesi ve doğum yapan annenin psikolojisinin toparlanması için doktorlar tarafından önerilir. Daha çabuk sağlığa kavuşmayı sağlar. Karın ve vajinanın kaslarının hızlıca toplanması, ağrılardan daha kısa sürede kurtulması, depresyonun önlenmesi açısından önemlidir.

Doğum Sonrası Yoganın Gerekliliği

Aylarca büyük bir kütle taşımak zorunda kalan iskelet sisteminin bozulan duruşunu düzeltmek için doğum sonrası yoga önemlidir. Emzirmede oluşan sırt ve bel ağrılarını hafifletmek için gereklidir. Doğum yapan kadınlarda ileri yaşlarda görülen idrar kaçırma sorununun önleyebilmek için yoga ile pelvik kaslarını güçlendirme çalışmaları yapılır. Hamileyken fazla çalıştırılamayan bacak kasları doğum sonrasında güçlendirilir. Annenin uykusuzluğunu gidermede yardımcıdır. Annedeki korkuyu, endişeyi gidermek için gereklidir.

Doğum Sonrası Yoganın Zamanı

Doğum sonrasında yoga yapabilmek için belli bir sürenin geçmesi beklenir. Eğer anne normal bir doğum yapmışsa doğumdan bir hafta sonra yogaya başlanabilir. Ama anne sezaryen doğum yapmışsa doğumdan en az iki hafta sonra yoga yapılabilir. Süreler kişiden kişiye ya da doğumun şiddetine göre değişir. Hamile yogası video ya da eğitmen ile yapılabilir.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir