Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Diyet Yapmak Anne Sütünü Azaltır mı? Diyet Yapmak Anne Sütünü Azaltır mı?
Kadınlar doğum yaptıktan sonra emzirme devrine girdiklerinde her gün yaklaşık olarak 700-800 ml süt salgılar. Bundan dolayı emzirme dönemi süresince diyet yapmakta zorlananlar başka çare... Diyet Yapmak Anne Sütünü Azaltır mı?

Kadınlar doğum yaptıktan sonra emzirme devrine girdiklerinde her gün yaklaşık olarak 700-800 ml süt salgılar. Bundan dolayı emzirme dönemi süresince diyet yapmakta zorlananlar başka çare yolları aramaktadırlar. Peki diyet yapmak anne sütünü azaltır mı?

Diyet yapmak anne sütünü azaltır mı?

Diyet yapmak anne sütünü azaltır mı?

Diyet Yapmanın Anne Sütüne Etkisi

Anneleri emzirme döneminde kilo vermeleri gayet doğal ve beklenen bir durumdur. Bu dönemde diyet yapmanız elbette anne sütünü hem azaltacak hem de sütün besin değerlerini düşürecektir. Peki bebek için hayatının en kritik dönemlerinden biri olan emzirme döneminde annenin beslenme sistemi nasıl olmalıdır?

Emzirme Döneminde Beslenme Programı

Sadece emzirme dönemi için değil, her dönemde dengeli beslenme olmazsa olmazdır. Anneler her gün 4-5 su bardağı kadar süt salgılamaktadır. Bunun için ise her gün yaklaşık olarak 700 kalori harcamaktadır. Bu kalori oranı ise orta performansta 1 saatlik egzersize eş değerdir, yani beden için büyük bir kayıptır.

Diyet yapmakta zorlananlar

Diyet yapmakta zorlananlar

Düşük Kalori Oranına Sahip Diyet Programları Uygulanmamalı

Diyet yapmak için başvuracağınız uzmanlar ya da kaynaklar sizin emzirme döneminde olduğunuzu zorunlu olarak göz önünde bulundurmalıdır. Düşük kalori oranlı diyet programları annenin hem süt üretimini hem de üretilen sütün besin değerlerini azaltarak bebeğin gelişimini yavaşlatmaktadır. Bu dönemde kalsiyum ve protein açısından besinleri tüketmesi çok önemlidir.

Peynir, süt, yumurta, yoğurt, balık ve tavuk gibi besinlerin tüketilmesi hem anne hem bebek açısından hayati önem arz etmektedir. Ayrıca her emzirmeden sonra annelerin yaklaşık 300 ml civarında sıvı almaları gerekmektedir. Sütün daha sağlıklı ve daha bol olması için annenin, huzurlu, dinlenmiş ve dingin olması gerekmektedir. Ayrıca ara öğünlerde annelerin bol bol meyve tüketmesi sütün besin değerleri oranlarını arttırması açısından büyük önem taşımaktadır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir