Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Çocukluktan Ergenliğe Geçişte Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey Çocukluktan Ergenliğe Geçişte Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey
Çocukluktan ergenliğe geçiş diye adlandırdığımız buluğ çağı her kişinin hayatında yaşadığı belli bir süreyi ifade eder. Buluğ çağı kişiliğin gelişimi, beden gelişimi için büyük... Çocukluktan Ergenliğe Geçişte Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Çocukluktan ergenliğe geçiş diye adlandırdığımız buluğ çağı her kişinin hayatında yaşadığı belli bir süreyi ifade eder. Buluğ çağı kişiliğin gelişimi, beden gelişimi için büyük önem taşır. Çocuğun ergenliğe girdiğini anlamanız için bu dönemde oluşan bazı belirtileri bilmeniz gerekmektedir.

Buluğ Çağı Nedir?

Buluğ Çağı Nedir?

Buluğ Çağı Nedir?

Buluğ  çağı kişinin çocukluk döneminden ergenlik dönemine bir geçiş sürecidir. Özel bir dönemdir. Yaş olarak uzmanlar 12-21 aralığını belirtse de değişen dünyanın sosyal koşullarında bu yaş aralığı kişilere göre değişim gösterebilir. Bunun için buluğ çağı belirtilerine bakmak gerekir.

Buluğ Çağına Girme Belirtileri

Buluğ Çağına Girme Belirtileri

Çocuğun Ergenliğe Girdiğini Nasıl Anlarız?

  1. Çocuğun ergenliğe girişini anlamanızda öncelikle fizyolojik özellikler ön plana çıkabilir. Daha gözlemlenebilir olduğu için bu dönemin fark edilmesinde belirleyici bir etkendir. Ergen bireyde bu dönemde hızlı bir büyüme görülebilir. Hormonlarda yaşanan değişimler iştahı tetikleyebilir ve bu dönemde kontrolsüzce kilo alınmaması ve ileri dönem yaşamını olumsuz etkilememesi için geç kalınmadan önlem alınmalıdır.
  2. Çocukluktan ergenliğe geçişte hızlı boy artışları görülebilir. Bu ciltte çatlaklara neden olabilir. Spor yapmak bunun için iyi bir çözüm olacaktır. Ayrıca bu süreci daha sağlıklı kılacaktır.
  3. Çocuğun ergenliğe girdiğinin habercisi olan akneler (sivilce) dokunulmadan ve evde çeşitli yollar denenmeden bir cilt doktoruna tedavi için başvurulmalıdır. Akne görünümü psikolojik olarak da etkileyebileceği gibi çözümünün farklı yollarla aranması tedavi sürecini uzatabilir. Gelecek yaşamında bireyi olumsuz etkileyebilir.
  4. Çocukluktan ergenliğe geçişte dikkat edilmesi gereken bir başka şey cinsel olgunlaşmadır. Bu dönemde kadınlarda adet görülmesi, erkeklerde testis büyümesi, vücutta oluşan tüylenmeler gibi birçok belirti görülebilir. Bunlar vücudun doğal tepkileri olduğundan ebeveynler bu konuda çocukları bilgilendirmeli ve onlarında bu konularda kendileriyle açık konuşabilmelerini sağlamalıdır.
  5. Çocukluktan ergenliğe geçişte atlamamanız gereken en önemli husus bu sürecin kadın ve erkeklerde farklı şekilde yaşanacağıdır. Yaş olarak farklılık gösterebildiği gibi duygusal durumları da farklı olmaktadır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir