Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Çocuklarımızın Doğa ile Etkileşimi Çocuklarımızın Doğa ile Etkileşimi
Bir jeoloji mühendisi olarak çocuklarımızın bugün doğadan uzak yaşaması betonerme yapıların içinde büyümesi toprak değilde asfaltların üzerinde oyun oynaması ve o toprak ve doğa... Çocuklarımızın Doğa ile Etkileşimi

Bir jeoloji mühendisi olarak çocuklarımızın bugün doğadan uzak yaşaması betonerme yapıların içinde büyümesi toprak değilde asfaltların üzerinde oyun oynaması ve o toprak ve doğa kokularını içlerine çekemeden büyümelerini kabullenemiyorum bunun ile ilgili biraz konuşmakda fayda olduğuna inanıyorum.

1.Doğa

Doğa dediğimiz olgu içerisinde türlü türlü hediyeler barındıran her köşesinde farklı bir lezzet sunan keşfetmek ile tükenmeyecek ve her gün yeni bir sürpriz sunan bir oluşumdur.Bir köşesinde toprak kokusu bir köşesinde ağaç kokusu ve en önemliside çocuğunuza özgürce deneyimleyip gözlemleyip rahatça öğrenmesini sağlayacak kocaman bir kutudur.

2.Çocuklarımız doğayı tanımıyor

Ben eskiden yaz ayları tatil gelsin yarı yıl tatili gelsin ve köye gidebileyim diye can atıyordum kimse karışmıyor istediğimi yapıyordum oyunda oynuyordum hayvanda seviyordum ormanın içindede geziyordum ama bugün görüyorum ki çocuklarımız bundan vazgeçmiş ve artık bilgisayar , telefon , tablet vs. uğraşlar içerisinde doğadan uzak sanal aleme dalmış bir şekilde çocukluklarını geçiriyorlar bu çok acı verici bir durum bu lezzeti alamadan büyüyor çocuklarımız buna tahammül edemiyorum.

3.Peki ne yapmamız gerekiyor ?

Ailelerden rica ediyorum çocuklarınızı pikniğe götürün yeşilliğe , parka , ormana , dağa , toprağa götürün gezdirin o çocuklar doğanın tadını alsınlar ağacı bitkiyi toprağı görsünler küçük kaşifler olsunlar öğrensinler bunu çocuklarınızda esirgemeyin.Günlük hayatın vermiş olduğu stresi yorgunluğu evinizde oturarak televizyon karşısında yatarak zamanınızı öldürmeyin çocuklarınızı alın dışarı çıkın bunu onlar için yapmalısınız bu tadı onlara öğretmelisiniz.Doğa ile iç içe olan çocuk merak etmeyi deneme yanılmayı gözlemlemeyi ders kitaplarından öğreneceğinden çok daha hızlı ve etklili bir şekilde öğrenecektir bunu hepimizin yapması gerekiyor.

Bugün bunları çocuklarımız için yaparsak yarın emin olun çok daha etkili zeki doğa bilincine erişmiş nesiller yetiştirmiş olacağız artık bu betonerme yapıların içinden sanal alemde saatlerce gezmekten vazgeçmenin zamanı gelmedi mi ?

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir