Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Çocuklarımıza İngilizceyi Nasıl Öğretebiliriz? Çocuklarımıza İngilizceyi Nasıl Öğretebiliriz?
Birçok aile çocuklarına İngilizceyi en iyi şekilde öğretmek gerektiğini bilmesine rağmen bunu en doğru ve ekonomik şekilde nasıl yapacaklarını bilmiyor. Yılarca İngilizce eğitimi almış... Çocuklarımıza İngilizceyi Nasıl Öğretebiliriz?

Birçok aile çocuklarına İngilizceyi en iyi şekilde öğretmek gerektiğini bilmesine rağmen bunu en doğru ve ekonomik şekilde nasıl yapacaklarını bilmiyor. Yılarca İngilizce eğitimi almış olanlar bile yabancı bir dilde düzenlenen konferans ve toplantılarda konuşulanları anlamakta zorlanmakta, söz alıp topluluk içerisinde konuşmaktan çekinmektedir. Oysa 4 yaşındaki bir çocuğun üç farklı dili anadili gibi konuşabileceği bilimsel bir gerçektir.

O halde başarılı bir iş hayatının ve geleceğin vazgeçilmez unsuru olan İngilizceyi çocuklarımıza öğretmeye ne zaman ve nasıl başlamalıyız?

Evde İngilizce Eğitimi

Çocuklara İngilizce öğretimi erken yaşta ve aile içerisinde başlanmalıdır. Anne babaların bu süreçteki en önemli görevi çocuklarını motive etmek, yönlendirmek ve cesaretlendirmektir. Çocuklarının gelişimini sabırla takip etmeli, kısa zamanda İngilizce konuşamamış olmalarından dolayı cesaretlerini kaybetmemelidir.

Düzenli Bir Programı Takip Etmek

Evde verilecek İngilizce eğitimi için çalışma programı oluşturulmalıdır. Kısa ancak sık periyotlarla verilen eğitim daha başarılı olacaktır. Dolayısıyla eğitime yeni başlayanlar için 15 dakikalık süre yeterlidir. Sürenin uzunluğunu çocuğun konuya ilgisi ve dikkat seviyesi belirleyecektir.

Her gün aynı saatte belirli bir faaliyeti yapmak gereklidir. Örneğin kreşten veya okuldan geldikten sonra İngilizce bir oyun oynanabilir veya uykudan önce İngilizce bir hikâye okunabilir.

İngilizce Köşesi Oluşturmak

Evinizin uygun bir yerini İngilizce Köşesi olarak belirlemek ve burada çocuğun ilgisini devam ettirecek şeyleri sergilemek faydalı olacaktır. Örneğin İngilizce hikâye kitapları, oyun kartları, DVD filmler, film afişleri, çocuğun çizeceği resim ve karikatürler bu köşede sergilenecektir. Bu köşede bulunan ve çocuk tarafından okunmuş kitapların, çizilmiş resimlerin sayısı her gün artacak, böylelikle çocuk kendi emeğini görme ve sergileme imkânına sahip olurken, motivasyonunu artıracaktır.

Eğitimde tekrar çok önemlidir. Bu nedenle çocuklar öğrenmeleri gereken kelimeleri, kuralları ne kadar çok görürse o kadar kolay anlayacak ve bunları kullanmaya başlayacaktır. Dolayısıyla öğrendikleri kelimeleri ve kalıpları post-itlere yazarak görecekleri yerlere yapıştırmaları sağlanmalıdır.

Oyunlar Oynamak

Çocuklar eğlenerek yaptığı şeyleri çok daha kolay öğrenirler. Bu nedenle Resimli Kelime Kartlarından oluşan oyunlar oldukça faydalıdır. Flashcard olarak bilinen kelime kartlarını satın alabileceğiniz gibi çocuğun eğitim sürecine bağlı olarak evde kendiniz de tasarlayabilirsiniz. İlerleyen süreçte Scrabble gibi oyunlar da oynanabilecektir.

Araba sürerken geçirdiğiniz zamanı eğlenceli hale getirmek için çocuğunuzla kelime oyunları oynayabilirsiniz. Örneğin, A harfi ile başlayan kelime bulmasını istedikten sonra bu kelimenin son harfi ile başlayan yeni bir kelime bularak devam eden oyun eğitim sürecine aileyi de dahil eden eğlenceli bir oyundur.

Ayrıca çocukların İngilizcesini geliştirmeye yönelik oyunları tabletinize indirerek çocuklarınızın kullanımına sunabilirsiniz.

Günlük Hayatta İngilizceyi Kullanmak

Evde İngilizce eğitiminin en önemli avantajı İngilizceyi günlük hayatta uygulama imkânı sağlamasıdır. Örneğin çocuğunuz kıyafetlerini seçerken veya yemek yerken bildiği kelimelerle İngilizce konuşmaya teşvik edilmelidir.

İlk etapta sayılar ve renklerle başlayan kelime haznesi zamanla gelişecektir. Bir süre sonra kelimeler cümlelere dönüşecektir. Örneğin “What colour is your dress? How many books are there on the table? Where is your pencil?” gibi soru cümleleriyle renkleri ve sayıları öğrenmeleri sağlanacaktır. Renkli ve resimli kitaplar da bu süreçte oldukça faydalı olacaktır. Bu kitaplardaki resimler işaret edilerek “What is this?” Where is the boy?” gibi sorular sorulmalıdır.

Basit ev işleri hakkında cümleler kurmak, market alışverişine giderken İngilizce olarak malzeme listesi oluşturmak oldukça etkili yöntemlerdir.

Çocuk günlük hayatta İngilizceyi konuşurken gramer hataları yapmasına rağmen iletişim kurabileceğini görmeli, kelimeleri cümle içinde kullandıkça kelime dağarcığını geliştirmelidir. Bu sürecin ilk aşamasında çocuk birçok gramer hatası yapacaktır. Bu doğal süreçte çocuğun konuşma şevkini kırmamak için hatalar ilk etapta görmezden gelinmelidir. Adeta yeni konuşmaya başlayan bir bebek gibi çocuğun zamanla hatalarını düzelteceği bilinmeli ve gelişimi zamana bırakılmalıdır.

Hikâye Kitabı Okumak

“Easy Readings” türündeki basit İngilizce kitaplar çocuklara okunmalıdır. İngilizce kitapların yüksek maliyetli olacağı düşünülüyorsa bir kütüphaneye üye olunarak kitaplara ücretsiz olarak erişim imkânı sağlanmalıdır.

Anne babanın İngilizce bilgisinin yetersiz olması durumunda ise tabletlere indirilebilecek audio kitaplar faydalı olacaktır.

Çocuğun anlamakta zorlanmayacağı basit kitaplarla başlanmalıdır. Kitap okuma seanslarını çocuk için sıkıcı hale getirmemek önemlidir.

Şarkı Dinlemek ve Söylemek

Yabancı dil eğitiminde şarkıların çok önemli bir yeri vardır. Kelimelerin doğru şekilde telaffuzu ve hafızada kalması açısından şarkılar çok faydalıdır. Çocukların ilgisini çeken hareketli şarkıları dinletmek ve ezberletmek gereklidir. Youtube kanallarında sıkça karşılaşılan “Wheels On The Bus, Days of the Week” gibi şarkılar başlangıç için oldukça uygundur. Beatles gibi birçok grubun çocuklara yönelik çok sayıda popüler şarkısı bulunmaktadır.

Şarkıların video kliplerini seyretmek ve karaoke açısından Youtube kanalları çok büyük imkânlar sunmaktadır.

Çizgi Film Seyretmek

Çocukların en sevdiği etkinliklerden biri çizgi film seyretmektir. O halde bu eğlenceyi İngilizce eğitimi açısından kullanmak mümkündür. Çocuğun çok sevdiği ve tekrar tekrar seyretmekten hoşlandığı çizgi filmleri Türkçe ve İngilizce dönüşümlü olarak izletmek gereklidir.

Gramer Eğitimi

Küçük çocuklara gramer eğitimi verilmesi gerekli değildir. Şöyle düşününüz: Ana dili Türkçe olan bir çocuk Türkçenin gramer kurallarını ancak ilkokul 3’ücü sınıfta öğrenmeye başlamaktadır. O yaşa gelinceye kadar ana dilinin birçok kuralını farkında olmadan kullanmasına rağmen hiç kimse ona grameri öğretmemiştir. O halde anne babaların gözetiminde yürütülecek İngilizce eğitiminde de çocuklar gramer konusunda aşırı derece zorlanmalıdır.

Ancak temel kalıpları duymaları ve kullanmaları sağlanmalıdır. Örneğin sahip olduğu eşyaları anlatırken have/has got gibi kalıpları kullanırken, okul ve evdeki kuralları belirtirken must / mustn’t kalıplarının kullanılması gerektiğini anlamalıdır.

Ülkemizde Milli Eğitim sistemimiz gramer eğitimine oldukça önem vermektedir. Bu eğitim kimi zaman öğrenciler açısından sıkıcı olabilmektedir. Dolayısıyla anne babalar gramer eğitimi konusunu daha çok okul müfredatına bırakmalıdır. Anne babaların önceliği çocuğun İngilizceyi günlük hayatta kullanmasını sağlamak olmalıdır. Çocuk okuduğunu anlama ve kendini ifade etme yeteneğini okul dışındaki aktivitelerle geliştirecektir.

İnternette yabancı dil eğitimi konusunda önemli bir boşluğu dolduran çok sayıda program bulunmaktadır. Rosetta Stone, Duolingo, Kids A-Z gibi programlar İngilizce öğrenmeyi amaç edinmiş çocukların mutlaka aşina olması gereken programlardır.

Kardeşler kendi aralarında oyun oynarken öğretmen rolünü büyük kardeş, öğrenci rolünü küçük kardeşe vererek, bildiği birkaç şeyi kardeşine anlatması istenebilir. Çocuk kardeşine anlatmaya çalıştığı konuyu daha iyi anlayacak ve unutmayacaktır.

İlk Önce Öğretilecek Kelimeler ve Konular

Çocuğa anlatılacak konuyu belirlerken onun ilgisini çeken unsurlardan yararlanmak gereklidir. Konu seçimini çocuğa bırakmak da doğru yöntemlerden biridir. Çocuk açısından sıkıcı olan konuları eğlenceli hale getirmenin yöntemlerini bulmak gereklidir. Sevdiği çizgi film karakterlerinin görsellerinden, müzik ve videolarından yararlanılmalıdır. İlk olarak aşağıdaki konuların öğretilmesi faydalı olacaktır.

  • Sayılar,
  • Renkler,
  • Büyük, küçük, zayıf, şişman vb. sıfatlar
  • Vücudumuz, organlarımız
  • Oyuncaklar
  • Kıyafetler
  • Hayvanlar
  • Yiyecekler

Sonuç olarak, çocuğuna İngilizce öğretmek isteyen anne babanın en önemli görevi öğretime mümkün olduğunca küçük yaşta başlamak, bir program doğrultusunda devam ettirmek, çocuğu motive etmek ve yabancı bir dili rahatlıkla öğrenebileceği konusunda çocuğun kendine güvenmesini sağlamaktır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir